1. srpna 2010 –– architektura –– Zdeněk Robin Scholze
Korean Land Housing Corporation oznámila vítěze na bytový komplex v soutěži Design Masterpiece Housing. Vítězný návrh pro jednu ze tří oblastí budoucí nové čtvrtě Gangnam vyhrál architektonický designér Frits van Dongen z amsterdamského architektonického studia Cie. Panorama se neotřele zkrášlí na periferii hlavního korejského města Soulu.
Největší výzvu pro soutěžící představovala kombinace vytvoření levného bydlení a nejvyšší kvality jak v oblasti designového řešení, tak v oblasti udržitelnosti a minimalizace dopadů na životní prostředí. Dongen soustředil svou pozornost na rozmanitost životních stylů, příjmových skupin obyvatel i na různé typy domácností a pokusil se je společně skloubit do podoby komunitního zázemí.
Vítězný návrh se odpoutal od tradičního pohledu na bydlení a komunitní provázanost mimo jiné ztvárňuje propojeností jednotlivých rezidencí. Nové domy sice vyrostou na samotné periferii Soulu, ale jejich funkční vyžití a široká soběstačnost celého území dovolí vytvořit zcela plnohodnotnou městskou čtvrť. Devět oválných bloků s dvěma až čtyřmi stavbami zajistí 166 tisíc metrů čtverečních využitelné plochy, 1 400 bytových jednotek, 1 600 parkovacích míst, zelenající se střechy, společenské dvory, parky, fontány, cyklostezky, hřiště, vodní plochy, zahrádky, společenská centra a řadu dalšího vybavení.
Řešení Fritse van Dongena klade důraz na topografickou strukturu oblasti a místo aby se prostřední přizpůsobovalo stavbám, tak se celý urbanistický komplex přizpůsobuje svému okolí. Příjemně vzhlížející futuristická zakomponovanost staveb do scenérie je markantním znakem celého studia de Architekten Cie. Studio působí převážně v Evropě, obzvláště v Nizozemsku a asijskou kulturu neokusilo poprvé. V roce 2006 bylo jedním ze dvou vítězů na podobu multitranzitní stanice RR Station v čínském Tchien-ťin.
Řešení obytných bloků v urbanistickém sjednocení domácností, kultury, případně služeb, dopravy a i práce se v poslední době na poli architektonických projektů objevuje velmi často, zejména pak v Asii, kde si závažnost populačního růstu a výhod komunitního řešení uvědomují nejvíce. Můžeme jmenovat například Forwarding Dallas v Texasu singapurský Interlace; ze starších a slavnějších pak například newyorské Tudor City nebo český poválečný Koldům v Litvínově.
Čtěte samostatný článek Dallas postaví obytný blok ve tvaru zelených kopců
Čtěte samostatný článek OMA vyskládala nový bytový komplex Interlace
Foto a zdroj: Cie a Seoul Gangnam District Housing