4. srpna 2010 –– architektura –– Václav Cimbál
Britský okruh Silverstone se nalézá v oblasti Northamptonshire, vznikl přeměnou vojenského letiště z 2. světové války. První velká cena se zde jela roku 1948, vyhrál ji Luigi Villoresi. První Grand Prix v roce 1950 vyhrál slavný Giuseppe Farina. Trať prodělala v historii devět změněn, poslední prodělává v letošním roce pod taktovkou Populous.
Luigi Villorese a Giuseppe Fariny jsou pouze nepatrnou částí na seznamu všech velkých mužů, kteří s okruhem Silverstone spojili svůj život. Jmenujme proto ještě Alaina Prosta, který zde dokázal v průběhu své kariéry vyhrát pětkrát. Neméně slavná jsou také jména automobilů, na nichž závodníci své boje svedli. Největším počtem vítězství se mohou pochlubit značky Ferrari a McLaren, za kterými jenom s malým odstupem následuje tým Williams. Vítězem posledního ročníku pořádaného na novém okruhu je Mark Weber.
Poslední přestavba okruhu byla svěřena architektonické kanceláři Populous. „Jde o velkou výzvu, neboť mají v rámci projektu zlepšit okruh, který již dříve patřil k nejlepším na světě a který byl dějištěm první velké ceny v roce 1948,“ řekl John Barrow, ředitel studia Populous. Zároveň vyjádřil radost nad tím, že po současné fázi přestavby budou práce pokračovat také dalšími projekty zaměřenými na zlepšení pit lane a paddocku.
Cílem nových úprav je připravit okruh pro budoucnost a podstatně vylepšit již tak vynikající charakter okruhu. Změnou, která měla přinést více předjíždění v závodě, bylo prodloužení okruhu o nové úseky o celkové délce 761 metrů. Další změny se zaměřily na větší komfort diváků a mají přispět k lepšímu výhledu na všechny sektory trati. To vše má udržet okruh, který je dějištěm závodů všech motoristických disciplín, ve světové extratřídě.
Celková délka okruhu po přidání již zmíněných šesti nových úseků činí 5 891 metrů. Předpokládaná nejvyšší rychlost, které se bude na okruhu dosahovat je 302 kilometrů za hodinu, průměrná pak 252 kilometrů za hodinu. Okruh tak patří k těm rychlejším v současném kalendáři Formule 1. Nutno také podotknout, že záměr umožnit častější předjíždění se ne zcela vydařil. Při stavbě bylo spotřebováno 2 700 metrů krychlových betonu a na pokrytí nových úseků okruhu bylo užito 31 000 metrů čtverečních asfaltu.
Populous je globální architektonická, designérská a poradenská společnost, která se zaměřuje na tvorbu prostředí přinášejících svým obyvatelům a návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Během posledních 30 let firma realizovala více než 1 000 projektů v celém světě. Portfolio Populous zahrnuje takové ikony jako Yankee Stadium v New Yorku, London 2012 Olympic Stadium, Soccer City v Jižní Africe, Nanjing Sport Park v Číně či autodrom v Dubaji. V současnosti Populous zaměstnává 500 zaměstnanců po celém světě.
Čtěte samostatný článek Staronový stadion Soccer City je největším v Africe
Čtěte samostatný článek Nový stadion pro Asijské hry 2014 postaví Populous
Foto a zdroj: Populous a Silverstone