16. října 2010 –– architektura –– Magdaléna Medková
Švýcarští architekti Herzog & de Meuron budou stavět na Blízkém Východě. Rezidenční dům vymodelovaný z pěti druhů teras, které se opakují v různých kombinacích tak, aby vytvořily prostor pro sto dvacet devět obytných apartmánů, by měl být hotov do roku 2013. Bejrútské terasy budou nabízet i vodní lázně, plavecký bazén a nákupní zónu.
Libanonské hlavní město Bejrút je považováno za kulturní předěl mezi Blízkým Východem a Evropu. Za jeho existence se zde vystřídalo mnoho koloniálních říší, které poznamenaly nejen bejrútskou architekturu, ale především zdejší společnost. Dnes tu vedle muslimů, židů a křesťanů najdeme na patnáct dalších náboženských skupin, které se dokážou vzájemně respektovat.
Švýcarští architektoničtí designéři se bejrútskou vrstevnatostí nechali inspirovat a navrhli projekt, který podle nich nejlépe vystihuje charakter multikulturního města. Dvaceti pěti patrový dům se skládá z několika tenkých vrstev, které jsou navršeny tak, aby svými středy vytvořily 116 unikátních interiérů.
Zatímco vnitřní část vypadá jako běžný luxusní byt, venkovní prostor se s běžnou terasou nedá srovnávat. Horní vrstva každého balkonu funguje zároveň i jako solární panel. Během dne vstřebává sluneční energii, kterou pak za dlouhých chladných večerů postupně uvolňuje. Venkovní plocha je navíc pokryta hojnou vegetací, která pomáhá regulovat obsah oxidu uhličitého a chrání soukromí každého apartmánu.
Pokud snad někoho přestane bavit vysedávání na terase, může si skočit do jedné z místních saun, které se spolu s plaveckým bazénem, masážním střediskem a menší nákupní zónou nachází v přízemí výškové budovy. Z bytového domu se najednou stává vertikálně položené město. Švýcaři zkrátka ukázali, že na terase se nemusí jen grilovat.
Foto a zdroj: Beirut Terraces