4. listopadu 2010 –– architektura –– Magdaléna Medková
Planning Korea představili svůj multifunkční projekt Paik Nam June Media Bridge. Více jak kilometr dlouhý most spojující břehy řeky Han River zlepší dopravu v centru jihokorejského Soulu a navíc kulturně obohatí město. Projekt navíc zahrnuje nákupní centrum, muzeum, knihovnu či drobné lodní přístavy. Celý povrch je navíc vytvořen ze zeleného porostu prokládaným solárními panely.
Architekti z dílny Planning Korea si byli dobře vědomi, že centrum Soulu neoživí běžný automobilový přejezd, neboť přes řeku Han River vede v současné době 30 mostů. Proto zvolili jinou cestu a přišli s návrhem, který by mohl nastavit nové paradigma v architektuře. Projekt nazvaný Paik Nam Media June je 1 080 metrů dlouhá multifunkční stavba, která uspokojí nejen řidiče, ale převážně zvědavé pěší.
Futuristická konstrukce by se měla rozprostírat nad řekou Han River, která rozděluje severní břeh od jižní části hlavního centra Soulu. Zatímco spodní patro slouží jako automobilový přejezd, zbytek interiéru byl navržen výhradně pro pěší korejskou společnost. Ta bude moci vedle nákupního centra navštívit například muzeum, moderní knihovnu či jeden z drobných lodních přístavů, kde si buď zakoupí okružní jízdu městem či si prostě vezme taxi domů.
Postavit takovou stavbu samozřejmě znamená mít dostatek energie k provozu jednotlivých kulturních zařízení. Proto byl povrch mostu navržen tak, aby byl energeticky soběstačný a zároveň ekologicky přijatelný. Ocelová konstrukce bude pokryta solárními panely, mezi kterými poroste hojná vegetace, čímž navíc obohatí město o potřebnou zelenou zónu.
Moderní stavba Paik Nam June Media Bridge dostala své jméno po slavném korejském zakladateli video artu Nam June Paikovi. Na jeho počest byly solární panely navrženy tak, aby sloužili jako promítací plátno pro umělce z celého světa. Zatímco ve dne můžete obdivovat futuristický design navržený korejskými architekty, v noci se povrch barevně rozzáří pod vedením umělců z celého světa. A tak muzeum nebo silnice? Obojí, v Soulu lidé dokážou být pro art.
Foto a zdroj: Planning Korea