3. ledna 2011 –– architektura –– Jiří Jaroš
Bratislava se bude moci chlubit komplexem mrakodrapů od studia Zaha Hadid Architects. Výstavba sedmi futuristických mrakodrapů v lokalitě Čulenova by měla započít v roce 2012 a bude představovat investici 300 milionů euro. Komplex bude spojením bytů, administrativních budov a kulturního centra. V centru Bratislavy tak vznikne přes 150 000 metrů užitkových prostor.
Projekty multifunkčních komplexů, v tomto případě administrativních a obytných budov, jsou vždy skvělou příležitostí získat pro město architektonický skvost. Tím spíše pokud jde o komplex v blízkosti centra jako tomu je u projektu Čulenova. Příležitost realizace svých vizí využilo přes 90 architektů a studií. Společně s tím tak vznikla šestičlenná porota, která posléze ve dvou kolech vybrala vítězný návrh.
Zadáním projektu byl tedy multifunkční komplex v blízkosti centra Bratislavy, který se tak měl stát novým využitím čtyř hektarů plochy, získaných v roce 2008 po demolici teplárny. Ve finále se nakonec o přízeň poroty ucházelo devět návrhů ze studií Dominque Perrault Architecture, Foreign Office Architects, Neutelings Riedijk Architects, BRT Architekten, GMP International Architects and Engineers, JDS, Vaillo + Irigaray, Zaha Hadid Architects i české Cigler Marani Architects.
Všechny tyto návrhy byly plnohodnotné a splňovaly kriteria soutěže. O vítězi nakonec rozhodla jeho originalita a nevšední pojetí. Například návrhy BRT Architekten, Dominque Perrault Architecture nebo Neutelings Riedijk Architects byly skutečně zajímavé. Nijak neuráželi klasickou zástavbu centra Bratislavy a elegantně ji doplňovali. To však nevypovídalo o tom, že by byly originální a nevšední. Britské Zaha Hadid Architects však vsadilo právě na tuto koncepci. To nakonec rozhodovalo o tom, že právě jejich projekt bude realizován a pomůže tak utvořit novou moderní tvář Bratislavy.
„Projekt Zahy Hadid byl nejkomplexnějším a nejpřesvědčivějším řešením zadaní, které nejlépe splní požadovaná kritéria. Navíc je to projekt, který přináší do Bratislavy světové jméno a posune ji na stránky světových architektonických magazínů,“ řekl Štefan Šlachta, hlavní architekt Bratislavy a předseda poroty. Tím jen potvrdil její rozhodnutí.
Návrh studia, které vede světoznámá architektka Zaha Hadid, je velmi působivý a poskytne celkem 150 000 metrů čtverečních užitné plochy, která bude rovnoměrně rozdělena na administrativní a obytné prostory. Jedná se o komplex složený ze sedmi mrakodrapů rozdílné výšky. Dva vyšší, ze severozápadní strany a za nimi pět menších, s oválným půdorysem. Uprostřed komplexu pak návrh studia počítá se zachováním původní části zdemolované teplárny poskytující 5 000 metrů čtverečních, která by měla sloužit jako galerie a kulturní centrum. Budova projektovaná Dušanem Samo Jurkovičem bude působit jako kontrast organické architektury Zaha Hadid Architects.
Mrakodrapy jsou navrženy v jednotné organické koncepci. Mění se pouze velikost a půdorysy jednotlivých budov. Na první pohled jsou výrazné bílé vertikální a horizontální nosníky, tvořící vnější kostru jednotlivých objektů. Jejich průsečíky jsou velmi zajímavě navrženy a tvoří tak zaoblené čtyřúhelníky tvořící prostor pro okna bytů a kanceláří. Na úrovni terénu jsou navrženy průchozí travnaté plochy, prosklená atria, chodníky, kašny a nadchody ve dvou úrovních. Vše dodržuje organickou strukturu a působí velmi harmonicky s množstvím zeleně, která je na návrzích znázorněna.
„Mezinárodní architektonická soutěž na lokalitu Čulenova a účast významných světových architektů je příkladem, jakým způsobem by se měli developeři a Bratislava snažit o hledání toho nejlepšího možného architektonického konceptu,“ řekl Miro Hruškovský hlavní architekt Penta Investments, která bude projekt financovat. To myslím vkusně shrnuje problematiku velkých projektů, které by měli využívat potenciálu a měnit tváře měst, ve kterých se realizují.
Návrhy komplexu Čulenova od studia Zahy Hadid jsou celkově velmi povedené a zachycují cíl projektu ve své podstatě. To je klidné útočiště uprostřed rušného velkoměsta a zároveň strategicky umístěné administrativní prostory.
Foto a zdroj: Zaha Hadid a Penta