17. ledna 2011 –– architektura –– Jiří Jaroš
Velké divadlo na břehu řeky Bouregreg bude kulturním centrem nové zástavby města Rabat a má se stát symbolem národní kulturní tradice a historie. Rabat Grand Theatre od studia Zaha Hadid Architects nabídne dva divadelní sály, amfiteátr a venkovní ateliéry. Budova se má stát kulturním svatostánkem hlavního města Maroka.
Hlavní město Rabat, ležící na pobřeží Maroka, se dočká futuristické stavby od světoznámého studia Zaha Hadid Architects. To stvrdila v listopadu smlouva o financování, která byla podepsána v Rabatu na slavnostním setkání investorů a představitelů města. Na návrhu spolupracovala architektka Zaha Hadid a designér Patrik Schumacher, kteří dali stavbě neotřelý elegantní ráz hodný účelům budovy.
Na břehu řeky Bouregreg vyroste elegantní a velkolepé divadlo. Mělo by být doslova svatostánkem kultury. Umístěno bude mezi městem Rabat a Salé, která budou po urbanizaci oblasti tvořit jeden městský celek. Ten se bude rozrůstat i po dokončení stavby Rabat Grand Theatre až do roku 2014. Za tu dobu by zde měla vzniknout městská část plná nákupních center, bytů a restaurací. Díky tomu by se měl Rabat stát jednou z nejatraktivnějších lokalit středomoří.
Tak jako u nedávno představeného návrhu Chengdu Contemporary Art Centre v Číně, je i u tohoto projektu znatelná inspirace prostředím, do kterého je budova umístěna. I zde o tom Zaha Hadid formálně mluví a uvádí, jakým způsobem prostředí ovlivnilo koncepci, ve které bude návrh realizován. Hlavním zdrojem inspirace je řeka a tvar jejího toku v místě, kde je stavba umístěna. Zaha Hadid uvádí, že si budova plynule bere energii z řeky, kterou po využití opět pozvolna řece vrací. Připomínat může kosatku vynořenou z mořské hladiny. To je však otázka fantazie, protože budova se z každého úhlu jeví zcela odlišně, což je společným znakem pro mnoho realizací Zaha Hadid Architects.
Celý prostor kolem divadla, zahrnující 47 000 metrů čtverečních, je pojat jako pomyslný ostrov a je ohraničen uměle vytvořenými vodními plochami. Budova díky své aerodynamice a plynulosti působí velmi sebejistým a stabilním dojmem. Tato koncepce elegantně řeší problém s hlukem přicházejícím od mostu Moulay Hassan, který je nedaleko. Návrh zahrnuje dva divadelní sály. Velký pro 2 050 diváků a menší pro 520 diváků. Dále zde bude venkovní amfiteátr a ateliéry pod širým nebem pro neuvěřitelných 7000 lidí. Vše o celkové rozloze 27 000 metrů čtverečních. Náklady na projekt se odhadují na 120 milionů euro, tedy asi tři miliardy českých korun.
„Z Rabat Grand Theatre mám velkou radost,“ řekla k projektu sama Zaha Hadid. „Maroko má unikátní hudební tradici a bohatou kulturní historii v oblasti múzických umění, která jsou známá po celém světě. Je mi ctí být součástí kulturního rozvoje hlavního města,“ dodala nejslavnější architektka na světe.
Budova divadla Rabat Grand Theatre má potenciál, stát se ikonou města podobně, jako je tomu u budovy opery v Sydney. To jestli se to povede, záleží na tom, zda se projekt na revitalizaci a urbanizaci údolí řeky Bouregreg podaří a přiláká kýžený cestovní ruch. Jak se to povede a zda budova divadla nezanikne mezi dalšími plánovanými projekty v okolí, ukáže teprve čas.
Čtěte samostatný článek Zaha Hadid navrhla víceúčelové Chengdu Art Centre
Foto a zdroj: Zaha Hadid