31. ledna 2011 –– architektura –– Jiří Jaroš
Čínské město Guangzhou neboli česky Kanton netrpělivě očekává velký den otevření nové operní haly, která bude bezesporu jednou z nejpozoruhodnějších na světě. Unikátní projekt, za kterým stojí Zaha Hadid, bude velkolepou přehlídkou moderních technologií, urbanismu a originálního pojetí architektury. Guangzhou Opera House je pro město dlouho očekávaným pomníkem tisíciletí. Otevřena bude již 26. února.
V konceptu Guangzhou Opera House je další z řady projektů, které s sebou přinášejí poselství pro další generace a zároveň jsou pomyslnou třešničkou urbanismu velkých měst. Aspoň tak je oficiálně představován a měl by tak být i chápán. Město Guangzhou (překládáno do češtiny jako Kanton) prošlo rozsáhlou modernizací a nová opera je považována za pomník nového tisíciletí. Ve stejném duchu je i koncept stavby, který využívá ty nejmodernější stavební technologie a materiály.
Unikátní stavební techniky umožnily realizovat návrh doslova tak, jak byl načrtnut. Něco o inspiraci při jeho návrhu vypovídá video, které je společně s ním prezentováno. Představa asteroidu, letícího vesmírem je velmi originální a lehce představitelná. O tom, jestli to byla prapůvodní inspirace, se však oficiálně nedočteme.
Na první pohled je stavba zajímavá svým členěním na dvě vzhledově podobné haly. Menší z nich sice není autentickou kopií svého většího sourozence, ale zachovává velmi podobný tvar, složený z polygonů. Na modelech a fotografiích stavby je dobře znatelná síť, tvořená protnutými nosníky. Tato technologie je i součástí návrhu Chengdu Contemporary Art Centre. Zde je však využita v plné míře a napomáhá realizovat velmi odvážný koncept operní haly.
Budova kantonské opery bude nabízet velkorysých 1 800 míst k sezení ve velkém sále. Dále zde najdeme velkolepou vstupní halu a multifunkční halu se salonem. Ostatní vybavení budovy a technické zázemí bude taktéž štědré na prostor a má využívat moderní technologie. V moderním duchu se konec konců nese celá stavba.
Interiér o tom napovídá své. Nekonvenční pojetí balkónů ve velkém sále je zhmotněním několika tahů a linií. Hlavní otázkou podobných projektů je akustika. S tím má studio Zaha Hadid Architects dlouholeté zkušenosti z předešlých návrhů hudebních sálů a divadel. Přesto však bylo vše kolem akustiky konzultováno s Marshall Day Acoustics.
Velkou váhu při navrhování Guangzhou Opera House byla symbióza stavby s okolním prostředím. Celá stavba je realizována na 70 000 metrech čtverečních. Umístěním budovy na břehu řeky se otevírá dialog s nově vznikajícím městem, které bude posíleno o tuto kulturní křižovatku. Jak již bylo řečeno, zástavba ve městě Guangzhou je moderní a rychle se rozrůstá.
Při pohledu od řeky tak tvoří pozadí opery skupina mrakodrapů patřících do Zhujiang New Town, což je nejdynamičtěji se rozvíjející část města. Během několika let bude zástavba v okolí kompletní a budeme moci zhodnotit, nakolik zůstane Kantonská opera ikonou.
Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid
Foto: Iwan Baan, Virgile Simon Bertrand a Zaha Hadid
Zdroj: Zaha Hadid