14. března 2011 –– architektura –– Eva Ječmínková
Dánské architektonické studio BIG slaví další triumf. Jejich vítězný projekt Grónské Národní Galerie pro hlavní město Nuuk, oficiálně Greenland National Gallery, splývající s drsnou inuitskou krajinou připomíná svým vzhledem roztavený prsten. Koncept na pomezí architektury, sochařství a land artu je metaforou tajícího ledovce, skrz kterou poukazuje na aktuální hrozby přírody.
Sférická stavba o rozloze 3 000 metrů čtverečních bude vybudována v hlavním městě „Zelené země“ – Nuuku, kde je nyní zřejmě největší atrakcí Santa Claus, který zde má své spřežení a dílnu s největší poštovní schránkou na světě. Muzejní dominanta rozkládající se ve svažitém terénu s výhledem na údolí Godthåbsfjord bude hrát pro místní obyvatele významnou roli ve smyslu kulturním, sociálním, politickém, městském i architektonickém.
Dynamické výstavní prostory zkombinují objekty současného umění a mezinárodní kultury i exponáty upozorňující na těžký život Kalaallitů (zpřesněný název pro grónskou populaci – pozn. red) v souvislosti s problematikou autonomie druhého největšího ledovce na světě.
Dánské funkcionalistické domky v Nuuku jsou typické svým pravidelným ztvárněním a ignorací okolního krajinného rázu, se kterým se nikdy nesnažily splynout. Konstrukce muzea je oproti tomu citlivou adaptací do pobřežní scenérie respektující unikátnost reliéfu. Geometricky přesné kruhové nádvoří obsahující venkovní sochy ulehčí svým sklonem komunikaci s městem.
Rampy a schodiště tvoří ucelený cyklus a prstencovitý tvar galerie podobný Guggenheimovu rotundovitému muzeu v New Yorku umožní flexibilní dělení plochy podle individuálních potřeb výstav. Na povrchu bude vlivem atmosférických jevů vznikat našedlý film, díky kterému se vnější plášť budovy stane přirozenější součástí ostrova kontrastující s vnitřkem bělostného atria.
Syntéza funkce a krásy připomínající šperk zrcadlící se pod vodou je dílem studia Bjarke Ingels Group, známého pod zkratkou BIG, a spolupracujících subjektů TNT Nuuk, Arkitekti Inge Bisgaard, Rambøll UK a Rambøll Nuuk. Tým ve finálním kole soutěžil se šesti excelentními designovými ikonami, mezi kterými byly i norští Snøhetta, finští Heikkinen-Komonen, islandské Studio Granda či lokální Tegnestuen Nuuk. Vítěz byl vybrán na základě jednomyslného názoru poroty. Galerie, jejíž konstrukce je momentálně v počáteční projektové fázi, představuje bílou perlu inuitské kultury, kterou díky pozoruhodné architektonické alchymii nebude možné přehlédnout.
Čtěte všechny články na téma BIG
Foto a zdroj: BIG