28. března 2011 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na začátku roku 2012 má být dokončena nejvyšší budova Evropy. Stane se jí 310 metrů vysoký mrakodrap Shard, který bude vztyčen u břehu Temže přímo v srdci Londýna. Špici ze skla s celkem 87 patry, která nabídne, kanceláře, byty, restauraci i vyhlídku na město, navrhl slavný architekt Renzo Piano.
Zdá se, že postavit v centru Londýna jakýkoliv mrakodrap není velký problém, neboť v posledních letech tam rostou jako houby po dešti a růst mají dle plánu i další. Novou dominantou samého srdce města se do roku 2012 stane mrakodrap Shard rostoucí od roku 2009 v městské části Southwark, poblíž nové radnice od Normana Fostera a jen pár set metrů přes řeku od mrakodrapu známého jako Okurka od téhož architekta.
Nový mrakodrap Shard bude mít po dokončení 306 metrů po střechu a 310 metrů ve špičce hrotu. Renzo Piano a jeho studio dalo budově podobu křišťálové skleněné špice do níž bylo umístěno 87 pater z nichž 72 je obyvatelných s celkovou užitnou plochou 111 000 metrů čtverečních. Po budově, potaženou 120 000 metry čtverečními tabulového skla, má návštěvníky rozvážet 39 výtahů.
Rozložení pater je více než očekávané. Přízemí patří lobby, od druhého do 28 patra najdeme velmi luxusní kanceláře. Následující tři patra nabídnou prvotřídní restauraci s výhledem na město a nemalým átriem. Patra 34 až 52 budou patřit prvnímu pětihvězdičkovému hotelu Shangri-La ve Velké Británii, jenž má zde nabídnout 205 luxusních pokojů a jedno čistě lázeňské patro. Následujících 13 pater zaujmou rezidence nabízejí luxusní bydlení. Poslední čtyři patra budou určena 360 stupňové vyhlídce až do vzdálenosti 65 kilometrů.
Součástí projektu je i revitalizace okolí, kde má vzniknout London Bridge Quarter. Hlavní dominantou prostranství bude samozřejmě mrakodrap Shard, který doplní menší sedmnáctipatrová kancelářská budova London Bridge Place o užitné ploše 40 000 metrů čtverečních. O dokonalou dopravní dostupnost se postará zrekonstruovaná stanice London Bridge Station, kterou ročně projede 54 milionů lidí. O povrchovou dostupnost se postará stanoviště taxi, 15 autobusových linek i spojení na vlakovou dopravu. Pro ostatní tu bude připraveno 47 parkovacích míst a 250 stání pro jízdní kola.
I když oficiálně má být Shard dokončen až v květnu 2012, některé zdroje mluví o snaze budovu dokončit do konce roku 2011. Každopádně stavba za dvě miliardy liber, tedy asi 110 miliard korun, očekává asi dva miliony návštěvníků na své vyhlídce, galeriích a restauracích. Kdo by nechtěl navštívit pro nás tak lehce dostupnou špičku nejvyšší budovy Evropy.
Foto a zdroj: Shard a Renzo Piano Building Workshop