1. dubna 2011 –– architektura –– Ondřej Krynek
Čerstvě významnou cenou Pritzker Prizce 2011 ověnčený portugalský architekt Eduardo Souto de Moura, navrhl Paula Rêgo Museum ve městě Cascais, které je jeho nejvýraznější realizací. Budově z červeného betonu dominují dvě pyramidy fungující jako světlíky, přivádějící do minimalistického interiéru tlumené přirozené světlo.
Asi třicet kilometrů od Lisabonu ležící třicetitisícové město Cascais, má jednu velkou chloubu. Je jí muzeum Paula Rêgo Museum, které sice bylo dokončeno už v roce 2008, ale nyní přitáhne mnohem více návštěvníků než doposud. Dostává se do popředí díky ocenění architekta, jenž získal nejprestižnější architektonické ocenění na světě, tedy Pritzker Prize za rok 2011.
„Byl jsem velmi šťastný, když si mě malířka Paula Rêgo vybrala jako architekta, který si dokonce může vybrat umístění stavby na jejím pozemku. Jednalo se o oplocené místo mimo les s nějakým otevřeným prostorem uprostřed. Díky mnoha vysokým okolním stromům jsem navrhl objemnou budovu o několika úrovních a různých výškách. Vytvořil jsem hru mezi umělými a přírodními elementy v oblasti, přičemž jsem definoval vnější červený plášť z betonu, který je v kontrastu se zelení okolního lesa. Dvě velké pyramidy podél vchodu pak brání tomu, aby se z budovy stala neutrální krabice,“ řekl k projektu sám její architekt Eduardo Souto de Moura.
Do muzea se vstupuje po širokém chodníku z místního přírodního mramoru. Návštěvníci v objektu nenajdou jen moderní umění v galeriích o ploše 750 metrů čtverečních, ale i muzejní obchod, kavárnu, posluchárnu pro 200 lidí částečně zapuštěnou do země a veřejně přístupnou zahradu. Tupé pyramidy, jeden z nejzajímavějších prvků budovy, slouží jako světlíky. Oříznutými špičkami proudí do interiéru denní světlo po celý den. Na budově je oceňován projevený historický kontext tvarů. Vstup do muzea je zdarma.
Čtěte samostatný článek Pritzker Prize 2011 dostal Eduardo Souto de Moura
Foto a zdroj: Paula Rêgo Museum a Eduardo Souto de Moura