29. srpna 2011 –– architektura –– Václav Cimbál
Centrem londýnských olympijských her bude Olympijský stadion. Odehraje se zde zahajovací i závěrečný ceremoniál a bude zde hořet olympijský oheň. Stadion realizovaný kanceláří Populous bude hostit většinu atletických soutěží. Architekti se pokusili vyřešit nejenom běžné provozní problémy, ale také jeden z největších neduhů všech olympijských sportovišť, kterým je po skončení her obrovská nevyužitelná kapacita.
Olympijský stadion je situován v jižní části olympijského parku. Jeho nejbližšími olympijskými sousedy jsou plavecký stadion a olympijská vesnice. Stadion je přístupný po pěti mostech přes vodní plochu, kterou je ze tří stran obklopen. V prstenci mezi stadionem a vodní plochou jsou umístěny stavby se službami divákům. Toto řešení maximálně zjednodušuje konstrukci stadionu, která tak skrývá pouze vlastní sportovní plochu, hlediště a šatny, lékařské zařízení, zahřívací dráhy a další zázemí pro sportovce.
A jak architekti vyřešili problém s nadbytečnou kapacitou po skončení her? Stadion vytvořili ze dvou na sobě umístěných částí. Spodní, stálá, je tvořena železobetonovou konstrukcí. U té se architektům podařilo, ve srovnání s jinými stadiony, ušetřit 75 procent oceli. Docíleno toho bylo, kromě jiných řešení, částečným zapuštěním stavby do země. Tato část poskytuje místo 25 000 divákům. Dalších 55 000 diváků nalezne své místo v horním, demontovatelném prstenci. Jeho lehká konstrukce je tvořena moderními, lehkými a ekologickými materiály, jako je například recyklovaný polymer či konopí. Plášť je tvořen potištěnou tkaninou. Toto řešení kromě demontovatelnosti a lehkosti přináší také možnost nenáročného sjednocení designu všech olympijských staveb.
Hledání optimálního vztahu mezi požadavky na nadčasovost a dočasnost bylo pro architekty zajímavým problémem. Jeho řešení umožnilo zcela nový pohled na funkční vztahy a provoz sportovního stadionu, stavebního typu jinak již víceméně dořešeného. Po skončení her bude horní prstenec demontován a je možné, že bude znovu použit v roce 2016 v dějišti následujících Olympijských her Chicagu, se kterým organizátoři z Londýna úzce spolupracují. Tato myšlenka je v souladu s ideou, že se Olympijské hry změní v jakýsi „kočovný cirkus“. Ale je to také krok k zcela novému, mobilnímu pojetí architektury, předpovězenému v 70. letech minulého století futurologem Alvinem Tofflerem, která však přestane být pevným rámcem či pozadím našich životů.
Populous je globální architektonická, designérská a poradenská společnost, která se zaměřuje na tvorbu prostředí přinášejících svým obyvatelům a návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Během posledních 30 let firma realizovala více než 1000 projektů po celém světě. Portfolio Populous zahrnuje takové ikony jako Yankee Stadium v New Yorku, stadion Soccer City v Jižní Africe, Nanjing Sport Park v Číně či autodrom v Dubaji. V současnosti Populous zaměstnává 500 zaměstnanců.
Čtěte samostatný článek Londýn buduje olympijský park plný umění i květin
Čtěte samostatný článek Olympijská pochodeň pro Londýn 2012 je děrovaná
Čtěte samostatný článek Anish Kapoor postaví v Londýně ArcelorMittal Orbit
Čtěte všechny články na téma olympiáda a Populous
Foto a zdroj: London 2012 a Populous