5. září 2011 –– architektura –– Jiří Jaroš
Mezinárodní organizace AC-CA představila vítěze soutěže o realizaci Informačního pavilonu pro olympijské hry Londýn 2012. Vítězným návrhem je pavilon portugalského architektonického kvarteta. Zmíněný informační pavilon, který je zhmotněním olympijských kruhů, bude umístěn přímo na Trafalgarském náměstí.
Olympijské hry už nejsou jen sportovním svátkem, ale dotýkají se diplomacie a umění. Právě umělecká stránka je ta, která udivuje svět dlouho před začátkem samotných sportovních klání. Do začátku Olympijských her v Londýně zbývá necelých 11 měsíců, přesto už svět zná podobu pavilonů, sportovišť nebo olympijské vesničky. Stejně tak dlouho dopředu známe podobu loga her nebo design olympijské pochodně. Jednou z ikon londýnských olympijských her bude informační pavilon, který bude umístěn na Trafalgarském náměstí.
Britská agentura AC-CA, jež se specializuje na organizaci veřejných soutěží, představila tři nejlepší návrhy informačního pavilonu. Jako třetí se umístil návrh amerického architektonického studia Dowling Duncan. Ten je tvořen prostorově vymodelovanou běžeckou dráhou. Druhé místo v soutěži vybojoval návrh francouzského studia OH!SOM architects. Ten využívá celou plochu náměstí a vytváří lehký a vzdušný dojem. Možná jeho necelistvost způsobila, že vítěznou příčku nakonec obsadil návrh od portugalského architektonického kvarteta Jose Carlos Cruz, Ines Guedes, Miguel Santos, Antonio Cruz.
Jejich návrh spojuje klasické pojetí olympijských her i kontrast moderní architektury a historického centra. Pavilon je prostorovým pojetím loga olympijských her, tedy pěti olympijských kruhů, spojených dohromady. Ty udávají tvar půdorysu pavilonu. Z grafiky a prezentací lze rozpoznat, že pavilon bude mít zrcadlovou fasádu. V té se bude odrážet ruch a velkolepost Trafalgarského náměstí. Soutěž se mimo jiné nesla ve znamení ekologie. Proto je celý pavilon navržen tak, aby byl vystavěn z recyklované oceli a střecha byla pokryta solárními panely.
Pavilon působí konzervativně i živě. Díky využití barevnosti loga není třeba jej dále oživovat. Interiér je minimalistický, ale otevřený. Pavilon se nenese ve stejném duchu jako ostatní stavby, které vznikají v olympijské vesnici. Před nedávnem jsem měl možnost vidět staveniště, na kterém roste Londýn 2012. Velkolepá sportoviště pomalu začínají čekat na své návštěvníky a sportovce. Bude se jednat o příjemné zpestření při návštěvě Londýna i v budoucnu a také o příspěvek do fondu světové architektury.
Čtěte samostatný článek Londýnská olympijská medaile je největší a nejtěžší
Čtěte samostatný článek Olympijský stadion v Londýně čeká 80 tisíc diváků
Čtěte samostatný článek Londýn buduje olympijský park plný umění i květin
Čtěte samostatný článek Olympijská pochodeň pro Londýn 2012 je děrovaná
Čtěte samostatný článek Anish Kapoor postaví v Londýně ArcelorMittal Orbit
Čtěte všechny články na téma olympiáda a pavilon
Foto a zdroj: AC-CA