15. září 2011 –– architektura –– Ondřej Krynek
Belgické město Borgloon má novou dominantu. Na úpatí kopce vedle cyklostezky vyrostl velmi efektní malý průsvitný kostel nazvaný Reading Between The Lines neboli Čtení mezi řádky. Experimentální architektonické studio Gijs Van Vaerenbergh jej nechalo postavit z 2 000 dílů tedy asi 30 tun oceli.
Městečko Borgloon, ležící asi 50 kilometrů od Bruselu, se může chlubit další realizaci od nadějného belgického dua Pieterjan Gijs a Van Arnout Vaerenbergh, které se od roku 2007 stará o rozruch v přeměně a přikrášlování veřejných prostor. Jejich posledním skvělým výstřelem do světa je umělecký projekt kostela Reading Between The Lines neboli Čtení mezi řádky, který realizovali pod záštitou projektu Z33, jenž aktuálně přináší do veřejných prostor díla deseti umělců.
Myšlenka stavby zdá se poměrně jednoduchá. Dvojice Gijs Van Vaerenbergh se pokusila pomocí horizontálně kladených ocelových desek vytvořit kostel klasického tvaru avšak transformovaný do průhledného uměleckého objektu. Název díla Čtení mezi řádky má být úvaha o současných architektonických tématech a základnách procesech výstavby, které jdou proti samotným klasickým kostelům, jenž podle architektů dnes už neplní svou funkci, a toto má být úvaha nad ostatními kostely v zemi a jejich případnou transformací.
Jistá je však efektnost jejich transparentního díla vrhajícího při západu slunce úžasné stíny. Na betonové základy nechali postupně do desítek vrstev vysvářet 2 000 dílů o celkové hmotnosti 30 000 kilogramů. Kostel je nyní odolný vůči povětrnostním vlivům, požáru, mnoha druhům vandalismu a i proti korozi by mohl odolat několik desítek let. Oficiální otevření se plánuje na 24. září 2011.
Čtěte všechny články na téma kostel
Foto a zdroj: Gijs Van Vaerenbergh