18. září 2011 –– architektura –– Ondřej Krynek
A1 Architects neboli Lenka Křemencová a David Maštálka, dokončili další pozoruhodnou realizaci tentokrát nedaleko České Lípy. Dřevěný objekt stojící na kraji velké zahrady uprostřed lesa dostal název Černý čajový dům podle fasády z ohněm opálených modřínových fošen. Ústředním bodem domu s několika terasami je ohniště pro vaření čaje.
Studie byla dokončena v listopadu 2010. Navržen byl malý objekt pro setkávání s přáteli a rodinou, ve kterém by si všichni mohli vypít šálek dobrého čaje. Vybráno bylo místo v zahradě nedaleko rodinného domu u jezírka s travnatými břehy, zahrada volně přechází v přilehlý borovicový les. Čajový dům se na břehu klikatého jezírka měl stát přirozenou součástí pečlivě modelované scenérie a nabízet krásné výhledy směrem k lesu a na vodní hladinu.
“Zevnitř čajového domu se nabízí dvě roviny vnímání blízkého okolí, a to rovina výhledů, která se odehrává pohledem do vzrostlé zahrady a lesa. Druhou rovinu nabízí částečné nebo plné uzavření ve vnitřním prostoru, do kterého shora vstupuje světlo a vytváří hru slunečních paprsků ve zlatém tubusu střešního světlíku,” říkají k projektu A1 Architekti a dodávají: “Celý interiér je završen podhledem ve tvaru jehlanu, který přechází v kužel o částečně kruhové základně přecházející ve čtverec. Geometrie podhledu je vytvořena propletenými sisalovými provázky.”
Nejkrásnějším prvkem Černého čajového domu je ohniště uprostřed místnosti se zavěšenou černou čajovou konvicí. Vnitřní prostory je možné oddělit posuvnými dveřmi a vyjít z nich na venkovní modřínovou terasu. Dalšími netradičními stavebními prvky je vyplétaný strop a oblá hliněná stěna se zapuštěnými bambusovými vázičkami na květiny. Za hliněnou stěnou se nachází úložný prostor přístupný zvenčí. Střecha je zelená s barevnými květy sukulentů a fasáda z do černa opálených modřínových fošen, odkud pochází název Černý čajový dům.
Čtěte všechny články na téma A1 Architects
Foto a zdroj: A1 Architects