29. září 2011 –– architektura –– Zuzana Rybářová
Při příležitosti výstavy nouzových přístřešků v Sydney představilo studio Lava digitální origami úkryt. Účelem všech představených krytů bylo zajištění ochrany před deštěm i dalšími nepříznivými vlivy, poskytnutí pohodlí a pocitu bezpečí při přírodních katastrofách. Expozice měla za cíl oslovit sponzory a širokou veřejnost, aby finančně přispěla oblastem postiženým katastrofami.
V australském Sydney vystavované přístřešky si kladly požadavky na co největší jednoduchost, aby mohli být postaveny v případě potřeby bez zkušených pracovních sil co nejrychleji, navíc nejlépe z přírodních materiálů, které lze snadno nalézt v místě případných a častých přírodních katastrof.
Koncept Digitálního origami přístřešku od studia Lava má podobu obytné molekuly, konkrétně celá konstrukce vychází z tvaru molekuly vody a odkazuje na japonské metabolistické hnutí s myšlenkou prefabrikovaných kapslí jako prostoru pro spokojený plnohodnotný život.
Základní konstrukce přístřešku může být odeslána jako ploché pouzdro, vyřezaná z místní překližky nebo dopravená pomocí helikoptéry do postižené oblasti. Interiér organických tvarů pak může být vyřezaný ze dřeva, kartonu, novin nebo jiných místně dostupných materiálů.
Projekt si pohrává s myšlenkami prefabrikace a osobního osídlení, stejně jako s jednoduchým spojením více jednotek, přičemž s příležitostí zachování si individuálního rázu. Díky organicky tvarovanému interiéru složeného z desek by mělo být možné každý interiér individuálně přizpůsobit.
Každá jednotka v základně navržené konfiguraci obsahuje spací prostor pro dva dospělé a jedno dítě stejně tak i malý prostor pro stravování, studium i hygienu. Bateriemi nebo solárními články poháněné LED světlo přináší život do útulku a mění jeho vhled na futuristickou lucernu, znamení naděje.
Čtěte všechny články na téma bydlení a interiér
Foto a zdroj: Lava