11. listopadu 2011 –– architektura –– Ondřej Krynek
Kodaňské architektonické studio BIG vyhrálo soutěž na přestavbu a rozšíření starých průmyslových skladů z roku 1960 na bydlení. Součástí projektu konverze betonového monstra jménem Transitlager, s novou výraznou geometrickou podobu z gigantických trojúhelníků, budou i prostory určené umění, obchodům, kancelářím a zeleni.
Do roku 2015 by měl být dokončen poměrně unikátní projekt Transitlager, který bude ve švýcarském městě Basilej, ležícího na hranicích s Německem, zrealizován podle projektu studia BIG, jehož zakladatelem a hlavním architektem je Bjarke Ingels. Objekt nacházející se od roku 1960 ve čtvrti Dreispitz má aktuálně vysloužilou podobu betonového skladu o užitné ploše 18 000 metrů čtverečních.
Cílem konverze není jen komerční využití na bydlení, které má celkem zaujímat 7 000 metrů čtverečních z celkové nové užitné plochy 30 000 metrů, ale přivést do to čtvrti nový života nabídnout nové městské prostory k aktivitám. I proto budou velké části stěn odstraněny a nabídnou nové variabilní prostory v přízemí obchodům a galerii, v prvních několika patrech kancelářím a poslední patra budou určena luxusnímu bydlení se zelenými střechami.
Podle Bjarke Ingelse odráží podoba třípatrových bloků s byty okolní industriální ráz, který však v budoucnu zjemní čím dál častěji využívanou zelenou střechou. Zajímavostí jsou balkóny, jenž mají umožňovat lidem z různých bytů vzájemnou komunikaci, takže budou fungovat trochu jako pavlače. Minimalismus by se měl projevovat i v interiérech, kde bude užit pohledový beton, sklo a studené barvy, které k původní funkci budovy tak trochu patří.
Čtěte všechny články na téma bydlení, Basilej a BIG
Foto a zdroj: BIG