7. srpna 2008 –– architektura –– Ondřej Krynek
Čína hlásí, že je připravena na 29. letní olympijské hry v Pekingu. Na ploše 1215 hektarů vznikl téměř ve středu hlavního města olympijský park plný zeleně a především světově nevídaných stadionů. Celkově bylo vystavěno 12 nových stadionů, 11 současných přestavěno, vybudováno 8 dočasných sportovišť a další nezbytné stavby.
Největší a nejdražší olympijské hry v historii si vyžádaly nutné úpravy v hlavním městě a především vybudování hlavního takzvaného Olympijského parku. Se svou rozlohou 1215 hektarů leží severně od naprostého středu města a obsahuje nejen rozsáhlou olympijskou vesnici pro sportovce, ale i lesopark, sportoviště a nejreprezentativnější stadiony.
Olympijský park je rozdělen na několik přesných částí. Stěžejní je zeleň, která zaujímá prostřednictvím 680 hektarů lesopark s obrovským táhlým jezerem ve tvaru draka. Jelikož se rozměrnému parku už dříve do cesty postavila desetiproudá dálnice, bylo potřeba vytvořit speciální zalesněný most, který bude chodce nerušeně a plynule vést na druhou stranu.
Stěžejními prvky Olympijského parku jsou ale stadiony. Tím nejzásadnějším a nejsledovanějším je takzvané Ptačí hnízdo, které pro 91 tisíc lidí navrhla proslulá švýcarská architektonická dvojice Herzog & de Meuron. Hned v sousedství leží stadion Vodní kostka, kterou navrhlo australské architektonické studio PTW, jež na opláštění dvou bazénů použilo místo stěn umělou pružnou hmotu etfe, která je průsvitná a svým složením celého pláště připomíná vodní bublinky.
V sousedství vodní kostky leží další zbrusu nový Národní stadion halových sportů, který v ladné mírně prohnuté křivce střechy, údajně symbolizující tradiční čínskou architekturu, navrhli němečtí architekti ze studia Glöckner. Ve velmi blízkém sousedství se tyčí velmi futuristická digitální vládní budova datového centra, které navrhlo místní Studio Pei-Zhu a po skončení olympiády bude sloužit jako muzeum. Mezi poslední větší sportům zasvěcené budovy, patří opět sousedící Národní konferenční centrum, které pokryje několik dalších sportů a současně i Mezinárodní vysílací centrum.
V Olympijském parku se dále nachází jen běžné Tenisové centrum, Lukostřelecký Stadion, Stadion pro pozemní hokej, Házenkářská hala, Plavecká bazén Jing Tchung a Středisko olympijských sportů. Zbylé haly a stadiony jsou umístěny mimo hlavní park a byly rozesety různě po městě. Mezi skvosty okolních stadionů patří především žebrovaná Vědecká univerzita a technologické gymnázium pro judo a taekwondo, Čínská zemědělská univerzita určená wrestlingu, Pekingské universitní gymnasium pro stolní tenis s velkou skleněnou kupolí a některé další.
Vesměs na samotných okrajích hlavního města vyrostou i dočasná sportoviště jako pro novou olympijskou disciplínu v BMX, volejbal, veslování, střelbu a další. Mimo Peking se letní olympijské hry uskuteční i v šesti dalších vesměs okolních městech, kde se na čtyřech velkých stadionech pro šedesát tisíc lidí odehraje především fotbal. Známý Hongkong bude dále hostit ještě jezdectví a město Čching-tao na 450 tisících metrech čtverečných jachting.
Ať je situace okolo her i celého státního zřízení jakákoliv, Číně se povedlo připravit olympijské stadiony i okolní prostředí nadmíru efektním způsobem, která se ještě více rozzáří velkolepým zahajovací ceremoniálem plánovaným na číselně magický datum pátek 8. 8. 2008 v 8 hodin a 8 minut večer pekingského času.
Přečte si samostatné články o velkých stadionech a stavbách pod odkazy níže.
Foto a zdroj: Beijing 2008