12. srpna 2008 –– architektura –– Michal Čermák
Architekt Vincent Callebaut má řešení elevace oceánské hladiny. Efektivnější řešení, než stavění protipovodňových hrází za miliardy eur, bylo inspirováno Polynéským leknínem, podle jehož struktury vymyslel obří plovoucí soběstačné město s veškerým zázemím. Máme tu jedinečnou vizi budoucnosti jménem Lilypad, oceánskou Ecopolis.
V 21. století se má zvednout hladina světových oceánů zhruba o 50 cm, oproti 10 cm ve 20. století, což by způsobilo například ztrátu 6% území v Nizozemí, 18 % v Bangladéši a 80% na ostrovech Majuro v Tichomoří. To znamená ohrožení životního prostředí pro 50 miliónů lidí. Při navýšení o druhý metr by situace byla už konečnou zastávkou existence pro většinu pobřežních zemí jako Vietnam, Egypt, Bangladéš a měst jako New York, Miami, Kalkata, Alexandria, Djakarta, Shanghai i Bombay. Způsobilo by to nevratné škody ekosystémů, což by mohlo nastartovat vyhubení částí živočišných i rostlinných druhů včetně člověka.
Navržené Lilypady by cestovaly pomocí oceánských proudů od pólu k pólu po celém světě. Je to vize skutečně obojživelného města, které by bylo schopno uživit až 50 000 obyvatel. Ústředím kolosu by byla středová sladkovodní laguna. Vodu by získávala čištěním mořské a zachytáváním deště a kromě lidí by živila vlastní faunu a flóru. Zároveň by udržovala celé monstrum v rovnováze. Rozčlenění objektu by vycházelo ze tří hor a tří přístavů, které by se dělily podle funkce na práce, obchody a zábava. Cílem je společná existence lidí jakéhokoli věku, národnosti a sociálního postavení v souladu s přírodou.
Lilypad přijímá se vším všudy čtyři výzvy OECD z března 2008: klima, biologická různorodost, voda a zdraví. Energii získává všemi možnými ekologickými zdroji od solární, hydraulickou, větrnou, přílivovou i odlivovou, termální, osmotickou až po energii z biomasy. Vytvořit má dokonce více energie, než spotřebuje! Díky své multifunkčnosti se sám uživí a nijak nepoškozuje ani neznečišťuje okolní ekosystém.
Lilypad je výzvou pro lidstvo 21. století. Je to projekt, který by mohl přinést lidem nový způsob života a rozšířit nám suchozemský prostor. Uskutečnění takového díla by vzbudilo i Julese Verna.
Foto a zdroj: Vincent Callebaut