16. srpna 2008 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na design největších a nejviditelnějších stadionů letních olympijských her v Pekingu si Číňané vybrali zahraniční architekty. Národní stadion halových sportů, nazývaný také Vějíř, je v pozadí zájmů Vodní kostce a Ptačímu hnízdu, i když se o jeho atypický tvar postaralo německé architektonické studio Glöckner.
Projekt na výstavbu Národního stadionu pro halové sporty v Pekingu vzešel z veřejné architektonické soutěže, kterou vyhlásil čínský Institut plánování města a designu v roce 2003. Cíl byl jasný. Najít do Olympijského parku, kterému měla podlehnout velká část relativního středu města, vizuálně silný stadion rozmanité architektury od zahraničních architektů.
V soutěži vyhrálo o rok později německé architektonické studio Glockner Architecten, které navrhlo stadion v relativně umírněné podobě, jejíž stěžejním prvkem je dynamicky zvlněná střecha a hojné použití skla. Finální verzi projektu budovy architekti předali koncem téhož roku 2004 a v květnu 2005 začala plánovaná výstavba, která byla dokončena v listopadu 2007.
Stadion s kapacitou 19 tisíc diváků leží na samotném okraji Olympijského parku co nejblíže ke středu města. Společnost mu dělá stadion Vodní kostka od australských architektů PTW a vzdálenější Ptačí hnízdo od švýcarských architektů Herzog & de Meuron. Hned v blízkém sousedství pak leží ještě takzvaná Vládní budova olympijských her, která slouží zároveň jako futuristické datacentrum.
Samotnou budovu navrhli němečtí architekti jako podlouhlou obdélníkovou stavbu s vysokými prosklenými stěnami hlavně na dlouhých stranách a především se střechou, která připomíná jednu velkou vlnu. Ze stavby na obou delších stranách těsně pod střechou vystupují žebra střechy neboli kovové výztuže, které tvoří okolní promenádě pomyslnou střechu.
Dvojici různě velkých samostatných hřišť pod jednou střechou najdeme v útrobách 81 tisíc metrů čtverečných velké haly, která měří na délku 220 metrů a je 130 metrů široká. Prostor krom hlediště slouží především gymnastice, házené a trampolíně. Samozřejmostí bylo i vytvoření podzemního parkoviště pro 505 vozů, které to pozemní s 95 místy skvěle doplňuje.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t_3McZIQBa4[/youtube]
Video: Průlet nad Olympijským parkem a Stadionem halových sportů
Samotní Číňané z olympijského výboru dali stadionu oficiální přezdívku Vějíř a tvrdí, že architektura střechy tento jejich typický výrobek silně připomíná. Často se však stadionu říká i jednoduše Vlna.
Podle oficiálních zpráv zvlněný tvar střechy okolní ploché výborně doplňuje, budova odráží estetiku čínské architektury, kterou kombinuje s moderními prvky a materiály. Pravdou je, že skleněné stěny propouštějí maximum denního světla a v noci působí budova jako efektní čínská lucerna.
Foto a zdroj: Glöckner