26. března 2012 –– architektura –– Ondřej Krynek
Jen ze dřeva, laminátu a skla chce kanadské studio Michael Green Architecture postavit přímo ve Vancouveru třicetipatrový mrakodrap. Pokud se jim plán, využívající speciální konstrukční metody podaří, vznikne ekologicky i energeticky šetrná stavba, jež bude vzorem dalším stavbám. Zároveň půjde v tomto případě o velké lákadlo v prodeji kanceláří i plánovaných bytů.
Architekti nazvali projekt Tall Wood a vydali k němu příručku o 240 stranách, která popisuje klimatické změny, světové reference ve využití dřeva, výhody a případná rizika staveb ze dřeva, jednotný design staveb, cenové analýzy a především popisují způsob konstrukce jejich staveb do nejmenších detailů od konstrukčních spojů až po plány jednotlivých podlaží.
Celá myšlenka však přichází ze Skandinávie a Rakouska, kde se obdobné dřevěné konstrukce používají v menším měřítku. Laminátové nosníky s dřevěnou konstrukcí jsou na sebe napojeny dřevěnými vlákny a lepeny ve vrstvách pod silným tlakem přímo na místě. Tím by mohla být výroba přímo na stavbě poměrně snadná a podle statických propočtů i stabilní. Kanadské lesy mají dřeva přebytek, takže ani o ekologicky šetrný stavební materiál v dosahu by neměla být nouze.
Nicméně i když je výstavba přímo studiem potvrzena, zatím nestojí ani menší varianta, tedy lehčích 12 nebo 20 podlaží. Teoreticky by konstrukce mohla být velmi rychlá a údajně i bezpečnější než mrakodrap s ocelovými konstrukcemi. Počkejme si tedy na první stavbu, studio doufá, že se stane vzorem pro celá ekologická města budoucnosti.
Čtěte všechny články na téma dřevo, architektura a Kanada
Foto a zdroj: Michael Green Architecture