14. června 2012 –– architektura –– Jiří Jaroš
Studio architektky Zahy Hadid má na svém kontě další unikátní realizaci. London Aquatics Centre, které bude dějištěm plaveckých klání na blížících se olympijských hrách v Londýně, představuje moderní pojetí architektury sportovišť. Stavba inspirovaná proudem vody ladně obepíná bazény uvnitř a decentně splývá s okolím. Během olympijských her bude nabízet místo pro 17 500 diváků.
Do zahájení olympijských her 2012 zbývá necelých 50 dní a sportovní stadiony a pavilony už získávají finální podobu. Většina už si prošla slavnostním otevřením, a tak zbývá jen počkat, až do Londýna dorazí olympijská pochodeň. Světoznámé studio Zaha Hadid Architects je autorem jednoho z nich. London Aquatics Centre, stadion pro vodní sporty, je unikátním objektem, který obohacuje celý olympijský areál o unikátní linie, tak typické pro tvorbu Zahy Hadid.
Jak sama Hadid uvádí, budova je inspirována pohybem vody a geometrií jejího proudu. Celá stavba je vlastně ztvárněním základního pohybu vody, vlny, která překonává překážku. Ta v jednom jediném momentu zakrývá zázemí plaveckého stadionu a hlediště. Celá stavba je navíc vzájemně propojena s okolními pavilony, na které nepřímo a citlivě navazuje.
Zaha Hadid je světoznámá britská architektka a první žena, která se stala držitelkou Pritzker Architecture Prize. I když se narodila v Iráku, vystudovala Architectural Association School of Architecture v Londýně a založila zde studio Zaha Hadid Architects. Jeho portfolio čítá desítky impozantní staveb, vyznávajících převážně dynamiku, souznění s přírodou a organické tvary.
London Aquatics Centre pokračuje v trendu prosvětlených plaveckých areálů. Jeho obrovské prosklené stěny, jež jsou orientované na severovýchod a jihozápad, jsou štědrým zdrojem světla. Celá budova je tak průhledná a vynikají jedinečné linie střechy. Ty postupují od vchodu areálu a vytváří plochu připomínající plovoucího rejnoka. Střecha samotná má plochu 1 040 metrů čtverečních. Při pohledu na vizualizace připomíná nosná část budovy jakousi klenbu, ve které jsou okna jakoby pohlcena masou vody. Budova, na první pohled tak nenápadná, skrývá mnoho detailů a její inspirace vodou je nezpochybnitelná.
Stavba je chytře navržena tak, aby vyhovovala požadavkům programu olympijských her a následně přešla do tzv. veřejného provozu. Během konání OH budou u obou prosklených stěn nainstalované tribuny, které sice na čas seberou stavbě její průzračnost, ale navýší kapacitu z 2 500 na 17 500 diváků. Stadion LAC nabízí dva padesátimetrové plavecké bazény, jež jsou určené pro trénink a plavecká klání. Za povšimnutí stojí menší bazén, určený pro akrobatické skoky do vody. Ten disponuje velmi elegantní skokanskou věží, která v oblasti architektury sportovišť nemá obdoby.
Projekt výstavby London Aquatics Centre byl zahájen v roce 2005 a o šest let později byl postaven bazén nabízející užitnou plochu téměř 37 000 metrů čtverečních. Pro olympijské využití bude mít přízemí 3 700 metrů čtverečních, podzemní plocha 15 000 metrů čtverečních a první patro přibližně 16 000 metrů čtverečních. Po olympiádě se některé plochy zmenší a podoba stadionu bez přídavných tribun bude opět ladnější.
DesignVid.cz nabízí video London Aquatics Centre vypadá jako tekoucí řeka
Čtěte všechny články na téma bazén, olympiáda a Zaha Hadid
Foto a zdroj: Zaha Hadid Architects a London 2012