29. června 2012 –– architektura –– Ondřej Krynek
Německé studio GMP Architekten se postaralo v pořadí již o pátou přestavbu olympijského stadionu v Kyjevě, který momentálně hostí fotbalové zápasy konané v rámci Mistrovství Evropy ve fotbale 2012. Po tříleté přestavbě dostal stadion novou fasádu i střechu a do hlediště se nyní vejde až 68 000 diváků.
Národní sportovní komplex Olimpijskyj byl poprvé otevřen už v roce 1923 a následně byl v letech 1941, 1966, 1978, 1999 a 2012 pětkrát přestavěn a podle aktuální politické situace celkem čtyřikrát přejmenován. Poslední přestavba byla nutná z důvodu konání fotbalového mistrovství Euro 2012, které hostí Ukrajina společně s Polskem, a jež potrvá do 1. července 2012.
Olympijský stadion v Kyjevě si ponechal historický základ, který tvoří předpjatý betonový skelet postavený v roce 1968. Nejvýraznějším rysem stadionu je filigránské zdobení fasády, které bylo zachováno, avšak fasáda je nově prosklená a geometricky tvarovaná základna po úpravách splňuje i přísné bezpečnostní požadavky. Zajímavostí je, že žebrovaná konstrukce vystupuje z fasády nad úroveň zastřešení a vytváří jakousi zdobnou korunu nemající jiný než dekorační význam.
Rekonstrukcí prošla i střecha hlediště pro 68 000 lidí, která je nyní tvořena průsvitnou membránou s kruhovými světlíky. Ve 104 metrů dlouhém a 72 metrů širokém stadionu samozřejmě najdeme moderní zázemí pro hráče, VIP salónky a vyhrazeno je i místo pro novináře živě komentující aktuální zápasy. Rekonstrukce údajně přišla na 1,5 miliardy ukrajinských hřiven, tedy asi tři miliardy českých korun.
Čtěte samostatný článek Varšavský národní stadion je novou chloubou města
Čtěte všechny články na téma fotbal a GMP Architekten
Foto a zdroj: GMP Architekten a KCH Olimpijskyj