19. srpna 2012 –– architektura –– Michaela Kubinová
Na turistické stezce v Aurlandu, která byla zařazena mezi 18 norských národních turistických tras, probíhají poslední úpravy a na začátku září ji čeká oficiální otevření. Přes 48 kilometrů dlouhá cesta, vinoucí se jako nit překrásnou scenérií norských hor, byla navíc obohacena o několik míst k odpočinku navržených různými architektonickými ateliéry.
Hned na začátku cesty je možno využít výhledu, který nabízí dřevěná plošina Stegastein, jež je umístěna 650 metrů nad nejdelším a nejhlubším norským fjordem. Zdá se, jako by turisty vedla do nekonečna horské přírody. Těsně před jejím ohybem do údolí je však navrženo nenápadné skleněné zábradlí odhalující podhled, který by použitím jiného materiálu zůstal skrytý. Stala se první realizovanou stavbou celého projektu a podepsáni jsou pod ní norští architekti Todd Saunders a Tommie Wilhelmsen.
O něco později vznikla na trase také nakloněná betonová kostka s funkcí veřejné toalety, obklopená rozsáhlou odpočinkovou plochou s lavičkami. Její návrh má na svědomí rovněž domácí architekt Lars Berge. Na provoz tomuto malému objektu vystačí pouze solární energie získaná pomocí fotovoltaických článků. Nakloněním celé hmoty je možné vytvořit optimální sklon pro dopad co největšího množství slunečních paprsků na solární panely.
Jako poslední byla v rámci stezky letos v létě zpřístupněna tajemná jeskyně. Jejího ztvárnění se ujal nekonvenční americký umělec Mark Dion, jehož dílu jsou vlastní zejména archeologické metody, způsoby sbírání, třídění a v neposlední řadě zpochybňování vědeckého přístupu v současné společnosti. Instaloval zde model medvěda spícího na hromadě ukořistěných lidských věcí nejrůznějšího typu, čímž vznáší otázku, zda civilizaci vládne zvíře nebo člověk.
Turistická stezka v Aurlandu není v norských horách výjimkou. Místní správci veřejných cest neustále vypisují architektonické soutěže, aby pomocí kvalitních návrhů domácích i zahraničních ateliérů umožnili návštěvníkům poznat krásy norských náhorních plošin a hlubokých fjordů alespoň v létě. V tuhých severských zimách se trasy stávají nepřístupnými. Za pozornost jistě stojí také právě otevřená stezka Trollstigen v západním Norsku a Havøysund v Norsku severním.
Čtěte všechny články na téma Norsko a urbanismus
Foto a zdroj: Todd Saunders a Tommie Wilhelmsen