10. října 2012 –– architektura –– Ondřej Krynek
Staré vysloužilé doky v belgickém Gentu se v rámci velkých urbanistických plánů města proměnily na veřejně přístupnou galerii, která má jasně bílé zdi, aby mohla posloužit budoucím výstavám moderního umění. Galerie Grindbakken pod širým nebem v současnosti mapuje industriální historii města. Ve dne jsou na prohlídku potřeba sluneční brýle.
Od konce září 2012 jsou v asi dvousettisícovém belgickém městě Gent znovuotevřeny doky nacházející se v městské části Dok Noord. V rámci velkých urbanistických plánů na změnu města měly být doky původně zbourány a betonové domy měly vyrůst zase někde jinde. Jenže umělecká skupina Rotor se zasloužila o jejich záchranu a rekonstrukci.
Přes 160 metrů dlouhá stavba, nacházející se na náplavce u řeky, má jméno Grindbakken a dříve sloužila jako překladiště štěrku a písku z lodí na nákladní automobily. Cílem skupiny bylo objekt transformovat do použitelné podoby jako galerii či místo volně využitelné pro další umělecké aktivity.
Místo drastických zásahů a drahých rekonstrukcí se členové Rotoru rozhodli natřít stěny budovy bez střechy na bílo. Vytipovali 36 míst, která by mapovala život města i jeho industriální minulost. Všechny stěny tedy skončily zářivě bílé jako půda pro výstavu moderního umění pod širým nebem. Oněch 36 ponechaných prvků dostalo tabulky s popisky a najít zde můžete graffiti, skalku, díru v zemi, hromadu sutě a další zajímavě vyzdvižená místa.
Nová galerie je volně přístupná 24 hodin denně sedm dní v týdnu. V noci je navíc osvětlená díky novému přívodu elektřiny. Autoři však upozorňují na návštěvu ve dne, kdy ostře svítí slunce. Díky bílým zdem je lepší si s sebou vzít sluneční brýle kvůli násobení intenzity světla od bílých zdí.
Čtěte všechny články na téma galerie a Belgie
Foto a zdroj: Rotor