23. listopadu 2012 –– architektura –– Ondřej Krynek
Fernando Romero navrhl se svým studiem moderní město 21. století pro ekonomicky silné státy. Město by mělo kruhový tvar a k propojení jednotlivých částí by používalo šestiúhelníkových tras. Zástavba by byla většinou nízká až na několik center, kde by stavební elementy mohly být navršeny a vytvořily by tak umělé kopce.
„Představte si místo, kde je obyvatelům zaručena bezpečnost, zdravotní péče a vzdělání. Město, kde je přístup k informacím neomezený a inovativní, technologie jsou plně integrovány do každodenního života. Město, kde lidé v rozvojových zemích jsou schopni přispět společnosti a využívat svobod městského života v holistické ekonomice,” popisuje svůj projekt studio Fernando Romero Enterprise se zkratkou FREE.
Tato vize města budoucnosti se jmenuje Free City a má v plánech kruhový tvar, který by měl umožnit kontinuální růst všemi směry. Základem je samozřejmě zástavba koncipovaná na principu sítě a zahrnující efektivní obdélníkové bloky domů na periferiích až po kruhové bloky ve třech menších a jednom velkém centru. Dokonalá veřejná infrastruktura by navíc umožnila mít město bez aut, a tedy i silnic. Výsledkem je docházková vzdálenost k zastávce tramvaje okolo osmi minut.
Samozřejmě je myšleno i na ekologii a příjemný život, proto zde najdeme několik parků a všude je integrovaná zeleň v podobě trávy či travnatých pásů, stromů, zelených fasád i střech. Ekologický přístup se projevuje i ve využití větrných elektráren a solárních panelů. Zapomenuto nebylo ani na nezbytné pracovní příležitosti, a tak jsou po okrajích umístěny industriální zóny. Soběstačnost ukazuje i vyčlenění staveb pro školy, nemocnice, úřady, kulturu, obchody i policii.
DesignVid.cz nabízí video Prozkoumejte návrh moderního města budoucnosti
Čtěte všechny články na téma město a urbanismus
Foto a zdroj: FREE