8. března 2013 –– architektura –– Marek Prokůpek
Březen je pro britské architektonické studio vedené Normanem Fostrem velmi úspěšným měsícem. Během posledních dnů byly totiž veřejnosti představeny dvě významné realizace, za kterými stojí právě architektonické studio Foster + Partners. Jedna z nich se nachází v rušné metropoli a druhá v poklidném přístavu.
Na první pohled velmi odlišné stavby, přesto mají mnohé společného. Obě realizace spojuje jejich preciznost provedení, nadčasovost a kvalita. První ze staveb je nová pobočka sítě hotelů ME, která sídlí na lukrativním místě v Londýně. Hotel je unikátní především v tom, že se jedná o první stavbu, které je celá navržená architekty z Foster + Partners. Ti jsou autory jak samotné budovy, tak vnitřních interiéru a dokonce veškerého vybavení hotelu. Právě proto se podařilo dosáhnout dokonalého sladění exteriéru s interiérem.
Přesně 157 hotelových pokojů nabízí hostům jedinečný zážitek z pobytu. Vstup do devíti patrového hotelu je umocněn věží, která je zakončena skleněným podkrovním apartmá, z kterého je výhled na celé panorama Londýna. Na střeše hotelu je situovaná terasa s restaurací a barem, která také nabízí dokonalý pohled na dominanty Londýna.
Celému interiéru vévodí kombinace černé a bílé barvy. Po příchodu do hotelu se návštěvník ocitne v pyramidovém atriu, které je provedeno v bílém mramoru. V samotných pokojích je použita bílá kůže doplněná černým leštěným nábytkem. Veškeré vybavení bylo navrženo a vyrobeno přímo na míru.
Prvek leštěného materiálu se objevuje i v druhé nedávno zpřístupněné stavbě, jedná se o pavilon v přístavu města Marseille, druhého největšího města Francie. Designérům z Foster + Partners se podařilo vytvořit pavilon, který je velmi současný, ale zároveň dokonale zapadá do městské krajiny přístavu, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Pavilon je tvořen osmi podpěrnými sloupy nesoucími střechu z leštěné nerezové oceli působící jako zrcadlo. Střecha má rozměry 46 na 26 metrů a poskytuje tak dostatečný prostor pro události různého druhu. Ztenčené okraje vytváří dojem, že střecha je tenká téměř jako papír. Prostřednictvím tohoto jednoduchého zásahu do městské krajiny, v podobě pavilonu, se designérům podařilo propojit přístav s městem.
Čtěte všechny články na téma Norman Foster, hotel a pavilon
Foto a zdroj: Foster + Partners