25. března 2013 –– architektura –– Tomáš Holý
Gymnazisté jihofrancouzského města Montpellier mají větší motivaci ke studii. Radní tam totiž nechali vystavět vyhlášeným architektonickým ateliérem Fuksas gymnázium. Škola pojmenována Georges Frêche je vyzývavá. Stříbrný komplex je kompletně futuristicky pojatý.
Jedná se celkem o pět budov, které upoutávají hned na první pohled. Komplex je oblý, přičemž ladný dojem zajímavě rozbíjí fasáda a okna, které jsou netradičně pojaty trojúhelníkovými motivy. Konkrétně je komplex poset pěti tisíci trojúhelníkovými rámy. Kromě fasády je bíle řešen i interiér. Mezi designovými kousky nábytku nechybí například proslulé židle od Jacobsena.
Čistotu a lehkost designu si neužijí jen studenti. Město nechala v komplexu vybudovat kromě školy rovněž hotel s několika pokoji dvou, tří a čtyřhvězdičkové kategorie. Jsou tam rovněž čtyři restaurace, konferenční a výstavní sál či tělocvična. Vzhledem ke svému polyfunkčnímu užití, je většina prostor rozsáhlých a otevřených.
Futuristický objekt přišel na 80 miliónů eur, přičemž se musel potýkat s několika problémy. Návrhy architektů ze studia Fuksas si vyžádaly modelování fasády ve 3D, následně byly konstruovány prototypy kovových rámů. Zajímavostí je rovněž, že většina plochy fasády má dvojí zakřivení. Dále pak bylo myšleno na to, aby komplex byl částečně soběstačný, proto na něm byly instalovány solární panely.
Architektonické studio založil Massimiliano Fuksas již v roce 1967 v Římě. Ital v závěru osmdesátých let rozšířil svoji působnost do dalších zemí, pobočky svého studia proto otevřel v Paříži, Vídni, Frankfurtu a naposledy před pěti lety rovněž v Číně. Není tedy divu, že jeho neznámější práce jsou právě ve Francii, Německu, Rakousku a Itálii. Jedná se například o univerzity v Brestu, Limoges, komerční centrum Europarc v Salcburku, vývojové centrum pro Ferrari ve městě Maranello či výstavní a koncertní haly ve Štrasburku a Turíně.
Kromě architektury je Fuksas specialista na urbanismus, zabývá se rovněž problémy předměstí. Navíc pravidelně píše sloupky do italského periodika L’Espresso. Pochlubit se může rovněž tím, že v roce 2000 byl ředitelem prestižního Benátského bienále, dále přednášel na univerzitách v Paříži a Kolumbijské univerzity v New Yorku.
Čtěte všechny články na téma škola a Fuksas
Foto a zdroj: Fuksas