29. března 2013 –– architektura –– Ondřej Krynek
Ostravský ateliér ProjektStudio navrhl a zrealizoval novou železniční zastávku v obci Čeladná na východě Moravy. Původní budova z devatenáctého století musela být z důvodů špatného technického stavu zbourána a nahrazena novou. Moderní objekt je postaven tradičními řemeslnými postupy z tradičních materiálů. Převažuje tak dřevo, cihly a kámen.
„Když Anton Dachler, architekt vídeňské stavební kanceláře Severní dráhy císaře Ferdinanda, na konci 19. století navrhoval typové plány výpravních budov pro Dráhu moravskoslezských měst, zřejmě netušil, že budova železniční zastávky Čeladná bude muset být zbourána,“ popisují historii projektu zastávky architekti z ProjektStudio. V roce 2009 tak byl připraven projekt na vybudování nové zastávku na místě původní, která leží asi 750 metrů severně od centra obce.
Architekti chtěli vytvořit budovu mladou, která by zachovávala tradiční materiály i postupy výstavby. „Navrhli jsme tedy dům z cihel, dřeva a kamene. Dům s klasickým sedlovým štítem přivráceným do ulice, ale se svébytným způsobem tvarovanou střechou a živě rozehranými okny. Celkový výraz domu je ovšem střídmý, stejně jako návrh vnitřního uspořádání. Mírně akcentováno je pouze tradiční venkovní kryté nástupiště s navazujícím prostorem pro úschovu jízdních kol,“ říkají tvůrci projektu.
Nádraží s bezbariérovým přístupem se rozprostírá celkem na 205 metrech čtverečních. Užitná plocha interiéru 112 metrů čtverečních nabízí prostornou čekárnu se sociálním zařízením pro cestující, pokladnu s veškerým zázemím pro personál, speciální místnost skladu a technologickou místnost pro železniční sdělovací techniku. Zajímavé je i řešení vnější úschovny kol.
Čtěte všechny články na téma architektura a nádraží
Foto a zdroj: ProjektStudio