11. dubna 2013 –– architektura –– Tomáš Holý
Charles Wright Architects dávají nový rozměr tropické architektuře. Tento slogan je jedním z hesel zmíněného australského architektonického studia a platí víc než stoprocentně. Příkladem je nově dokončená odvážná stavba Stamp House, která stojí v srdci tropického pralesa. Jako i v jiných projektech jde o výraznou, futuristickou budovu.
Rozsáhlý a zcela nepravidelný dům si nic nezadá se sci-fi filmy. Hned na první pohled upoutá svou surovostí. Stamp House je totiž vystaven z betonu, který zůstal neomítnutý a šetrně tak zapadá do okolní krajiny. Jelikož dům stojí v deštném pralese, není divu, že nad výstavbou a užitými technologiemi mělo dohled několik lokálních asociací, vedení národního parku i vláda.
Nicméně Stamp House okolí nijak nezatěžuje. Jedním z požadavků na výstavbu totiž byla co největší ekologická šetrnost. Výsledkem je tedy dům, který je energeticky soběstačný a nevypouští žádné emise. V praxi to znamená, že základ domu tvoří betonové prefabrikáty. Střecha je pak pokryta solárními panely umožňují chladnější a příjemnější vnitřní prostředí s celoročně stabilní teplotou.
Konstrukce využívá masivní ocelové nosníky ke zmírnění dopadu před potenciálními povodněmi. Dům tak díky svojí pevnosti a stabilitě můžu posloužit jako útočiště před cyklóny. Interiér je i přes složité členění prostorný a otevřený. Základ tvoří nepravidelný mnohoúhelník, ze kterého vybíhá do okolního prostoru šest ramen. Stavba je pak usazena na vodní hladině, vede k ní dlouhý, prosklený most.
Charles Wright Architects mají ve svém portfoliu již několik desítek obdobných projektů, převážně rodinných domů. Styl tohoto studia je charakteristický výraznými geometrickými motivy a využitím přírodních materiálů. Specializuje se na výstavbu v tropických oblastech. Kromě Austrálie působí již i v Číně.
Čtěte všechny články na téma bydlení a Austrálie
Foto a zdroj: Charles Wright Architects