15. května 2013 –– architektura –– Ondřej Krynek
Nedávno postavená koncertní hala a konferenční centrum Harpa v Reykjavíku dostala nejprestižnější architektonickou cenu o Mies van der Rohe Awards 2013. Velmi atypická islandská moderní skleněná budova si ji odnesla spolu s architekty Henning Larsen a známými spolupracujícími studii Batteriið Architects a Studio Olafur Eliasson.
Historie budovy je zajímavější než by se mohlo zprvu zdát. V původním návrhu měl být objekt součástí přestavby obchodní čtvrti Austurhöfn a měl obsahovat hotel se 400 pokoji, luxusní byty, obchody, restaurace, parkoviště a sídlo nové islandské banky. Jenže finanční krize výstavbu zahájenou v roce 2007 plány zastavila do té doby, než v roce 2008 přišla vláda a rozhodla se financovat zbytek nákladů do koncertní haly. Nyní státní budova je prvním víceúčelovým kulturním komplexem v Reykjavíku.
Architekti se při navrhování Harpy, která leží na nábřeží mezi pevninou a mořem, inspirovali polární září i rozmanitou krajinou Islandu. Objekt má fasádu kompletně prosklenou částečně v retro duchu. Z jedné strany z malých kvádrových bloků poskládaných na sebe, z jiné strany zase plochou prolínající se napříč patry s jinými úrovněmi. Vestibuly otevřené až ke střeše budovy jsou tak prosvětlené přirozeným světlem umocněným odrazy paprsků od moře.
Uvnitř budovy najdeme velký koncertní sál s plochou 28 000 metrů čtverečních a čtyři menší konferenční sály využitelné pro menší hudební akce. Zázemí zde najde činohra, balet i orchestry. Interiér předsálí zdobí kameny z horských masivů, jednotlivé sály jsou pak zdobeny barevně a navíc podsvíceny. „Harpa zachytila mýtus národa. Budova je ikonická i díky měnící se hře barevných světel na fasádě, která je dialogem mezi interiérem a samotným Reykjavíkem,“ řekl předseda poroty Wiel Arets k vítězství budovy v prestižní soutěži Mies van der Rohe Awards 2013 udílenou Evropskou unií.
Čtěte všechny články na téma Island, architektura a Henning Larsen
Foto a zdroj: Henning Larsen