30. června 2013 –– architektura –– Nikola Světlíková
Pavilon důmyslné konstrukce připomínající oblaka je od začátku června k vidění v Kensingtonských zahradách u londýnské Serpentine Gallery. Jeho autorem je Sou Fujimoto, jenž se ve svých 41 letech stal nejmladším architektem, který měl možnost pavilon vytvořit a zařadil se tak vedle velkých jmen jako Frank Gehry, Oscar Niemeyer či Zaha Hadid.
Sou Fujimoto vystudoval architekturu na univerzitě v Tokiu, vlastní architektonickou kancelář založil roku 2000. Od té doby má na kontě spoustu významných projektů, které ukázaly, s jakou hravosti i inovativností dokáže posouvat hranice konvenčního bydlení. Svůj nezaměnitelný styl charakterizuje pomocí konceptu Primitive Future, který založil na analogii jeskyně a hnízda.
Hnízdo je místem, který je uměle vytvořeno výhradně k bydlení. Jeskyně je však tvořena přirozeným způsobem a k jejímu osídlení je zapotřebí tvůrčího aktu člověka. Jeskyně člověka ovlivňuje tím, že nabízí jasně definovaný prostor, kterému se musí její obyvatel přizpůsobit. Stavby Sou Fujimota proto nemají žádné určité hranice nebo předem stanovené trasy. Stejně jako jeskyně vyžadují, aby si v nich uživatel vytvořil vlastní definici použití.
Samotný pavilon je podle této filozofie zamýšlen jako víceúčelový prostor k setkávání. Vyroben je z bíle natřených ocelových profilů stejného rozměru, které jsou doplněny o akrylové transparentní plochy. Ty celý prostor rozčleňují do několika výškových úrovní a umožňují návštěvníkům na konstrukci vylézt. Pavilon nabízí také tradiční posezení, ale variabilita celého prostoru má návštěvníky spíše nabádat k objevování rozmanitých způsobů užívání.
Kvůli kvalitě i prestiži autorů předchozích pavilonů byla na architekta kladena veliká očekávání. Přesto je kritika veskrze pozitivní. Oceňuje zejména dvojznačnost, ve které se prolíná ryze geometrické provedení s dojmem organického a přirozeného tvaru. Pavilon vypadá zároveň rozestavěný i dokončený, s jasně ohraničenou nebo naopak velmi nezřetelnou strukturou. Proti takto éterickému konceptu stojí praktické výtky týkající se bezpečnosti návštěvníků a funkční zařaditelnosti pavilonu do běžného života.
Čtěte všechny články na téma Serpentine Gallery
Knihu Serpentine Gallery Pavilons zakoupíte na DesignBuy.cz
Foto a zdroj: Serpentine Gallery