25. července 2013 –– architektura –– Nikola Světlíková
Ve světoznámém Vitra Campusu nábytkářské značky Vitra, který leží na hranici Německa se Švýcarskem, představil italský architekt Renzo Piano koncept mikro bydlení budoucnosti. Skromný domek příhodně pojmenoval podle starořeckého kynika Diogena, který ke svému životu nepotřeboval žádné materiální statky.
Dřevěný domek Diogene má vnější rozměry 2,5 x 3 metry a tudíž ho lze jednoduše převážet na nákladním automobilu. Ačkoli je postaven z tradičního a prověřeného materiálu, kvůli povětrnostním vlivům je navíc opláštěn hliníkem, aby mohl sloužit ve většině klimatických podmínek. S vlastním zásobníkem dešťové vody, který obsahuje technologii na její čištění, solárními panely tvořící vlastní elektrickou energii, eko toaletou nebo přirozeným větráním jde o soběstačný objekt zcela nezávislý na okolní infrastruktuře.
Vevnitř je Diogene rozdělen do dvou částí a obsahuje pouze nezbytné vybavení k prostému životnímu stylu. V přední části se nachází sklopná postel se stolkem a židlí, v druhé polovině domku je umístěna minimalistická kuchyňka a sprchový kout. Vše navrženo k maximální účelnosti bez zbytečných příkras. Ostatně myšlenka minimální materiální i ekologické nezávislosti byla Renzu Pianovi hlavním zdrojem inspirace.
Diogenes není krátkodobé řešení, ale komplexní návrh, kam se jeho majitel vydává zcela dobrovolně. Může sloužit jako kancelář, víkendová chatka nebo místo odpočinku. Ačkoli jde o nejmenší objekt ve Vitra Campusu, jde zároveň o největší produkt společnosti. Zároveň je také prvním, který po představení veřejnosti nešel do sériové výroby. O tom, zda-li se Diogenes bude vyrábět masově, se rozhodne až po čase a testování samotnými návštěvníky.
Na vzhledu Vitra Campusu se podílí od roku 1980 přední architektonická studia i jednotlivci. Kritik Phillip Johnson napsal, že se v současném západním světě nenachází jiné místo, kde by se vedle sebe nacházely stavby od tak významných osobností. Renzo Piano se tak se svým Diogenem umístil vedle dalších dvanácti budov, které jsou v komplexu postaveny.
Například autorem Vitra Design Muzea a jedné z výrobních továrních hal je Frank Gehry. Všechny produkty společnosti Vitra jsou k vidění i zakoupení pod střechou takzvaného VitraHaus, jehož autorem jsou švýcarští architektu ze studia Herzog & de Meuron. Zaha Hadid zde pro změnu navrhla proslulou hasičskou zbrojnici, která letos oslavila deset let od svého vzniku. A vloni byla dokončena další z továrních hal od japonského studia SANAA.
Nábytek a dekorace značky Vitra zakoupíte na DesignBuy.cz
Čtěte všechny články na téma Renzo Piano a Vitra
Foto a zdroj: Vitra