3. srpna 2013 –– architektura –– Jana Pokorná
Známé německé přístavní město Hamburk buduje svou novou dominantu, kterou bude 110 metrů vysoká koncertní hala jménem Elbphilharmonie. Za jejím návrhem stojí švýcarští architekti ze studia Herzog & de Meuron, kteří do ní umístili tři koncertní sály. I když se budova, mající připomínat rozbouřenou vodní hladinu, několikrát prodražila, počítá se s otevřením v roce 2015.
V místech hamburské čtvrti HafenCity, nacházející se ve středu tohoto přístavu, v lokalitě ne moc známé a už vůbec ne typické pro kulturní vybavenost města, je už od roku 2007 ve výstavbě multifunkční budova známá jako Elbphilharmonie Hamburg, která má byt dokončena až v roce 2015. Její základ pochází ze starého skladu Kaispeicher A z roku 1966, který se Herzog & de Meuron rozhodli přestavět a hlavně rozšířit na 5 600 metrů čtverečních. Finální výška budovy v nejvyšším bodě bude 110 metrů a na její střeše budou použity prefabrikované betonové desky, které jsou zasazeny v ocelových lanech. Finální váha střechy bude okolo 2 000 tun. Vrchní část fasády je pokryta skleněnými deskami připomínající krystaly, na kterých se odráží obloha a hladina Labe. Budova jako celek má připomínat rozbouřenou hladinu.
Ostře sledovaná budova filharmonie nebude plnit pouze funkci koncertní haly, ale také nabídne také hotel se téměř 250 pokoji, bytový dům se 47 byty, promenády s restauracemi, kavárny a bary. Zajímavostí bude i navazující terasa v polovině výšky objektu mezi původním skladem a novou přístavbou, odkud bude výhled na celé město. Od východu, kde se nachází hlavní vchod, povede eskalátor spolu s oknem, které bude nabízet panoramatický výhled jedoucí až na druhou stranu budovy.
V samém srdci objektu najdeme koncertní část, které dominuje největší sál neboli Great Hall s kapacitou 2 150 sedadel a další dva menší sály s kapacitou 550 a 170 sedadel. Velmi nákladná a složitá akustika koncertní části bude vybavena 60 ocelovými pružinami, které zajišťují izolovanost od zbytku budovy a jsou umístěny na vrcholu haly. Dalších 300 pružin zajišťuje izolovanost od okolních zvuků po bocích sálů. Největší sál bude postaven na principu vineyards nebo-li vinice, což znamená, že orchestřiště je umístěno v centrální části a diváci sedí kolem něj. Díky tomu se zvuk lépe odráží od bočních stran a zážitek z představení je o to intenzivnější. V tomto sále se bude hlavně hrát klasická, jazzová nebo populární hudba. Menší sály budou určeny jak pro menší hudební akce tak i společenské akce.
Datum dokončení se plánuje na rok 2015, ale již dříve byl tento termín několikrát posunut. Projekt budovy byl připraven v roce 2003 a základní kámen položen v dubnu roku 2007. Původní rozpočet na tuto stavbu byl 77 miliónů eur, tedy asi dvě miliardy českých korun, a termín dostavby určen na rok 2010. Od té doby se rozpočet se vyšplhal na dnešních neuvěřitelných 600 miliónů eur, tedy asi 15 miliard českých korun a to prý i díky dalšímu přidanému sálu či špatným odhadem ceny akustiky. Díky finančním problémům se stavba stala jednou z nejdražších v Evropské unii.
Herzog & de Meuron je dnes již světoznámá kancelář s tradicí od roku 1978 sídlící v Basileji. Založili ji Jacques Herzog a Pierre de Meuron. Oba architekti jsou v tomto oboru velmi vzdělaní a sami jsou profesory na několika univerzitách. Jejich kancelář čítá na dvě stovky zaměstnanců sídlících v několika pobočkách po celém světě. Jsou držiteli několika ocenění, nejvíce by se asi hodilo vyzdvihnout jejich Pritzkerovu cenu za architekturu získanou v roce 2001. Jejich práce se především soustředí na práci s povrchy, hrají si s leskem, matností nebo třeba zrcadlením. Dílo této architektonické práce je známé po celém světě, za zmínku stojí Olympijský stadion v Pekingu, či Allianz aréna v Mnichově.
DesignVid.cz nabízí video Projděte se připravovanou filharmonií v Hamburku
Čtěte všechny články na téma Hamburk a Herzog & de Meuron
Foto a zdroj: Elbphilharmonie a Herzog & de Meuron