29. listopadu 2013 –– architektura –– Ondřej Krynek
Po pěti letech výstavby bylo v čínském městě Shenzhen dokončena a pro veřejnost otevřena nová část letiště Bao’an International Airport. Futuristicky tvarovaný Terminal 3 navrhlo slavné italské architektonické Studio Fuksas. Bílá síťovaná skořepina propouští do interiéru tisíci hexagony přirozené světlo a efektně zdobí interiér.
V roce 2008 byli oznámeni vítězové mezinárodní architektonické soutěže na rozšíření stávajícího mezinárodního letiště. Tehdy mělo město Shenzhen jako na jihu Číny, česky překládané jako Šen-čen, okolo osmi milionů obyvatel. Dnes je to i se subprovincemi přes deset milionů. I díky populačnímu růstu vzrůstá potřeba rozšiřování letiště, která bude pokračovat i v dalších letech novými terminály, které se plánují rozšiřovat do roku 2025 a dále pak do roku 2035.
Nový čerstvě otevřený Terminal 3 od slavné manželské dvojice Massimiliano a Doriana Fuksas dostal organický tvar připomínající spíše ručně tvarovanou sochu. Terminál leží sice samostatně, je ale napojen na rychlodráhu a přilehlé dálnice. Opticky lehká konstrukce je i přes své zdání vytvořena z betonu a oceli a obalena do dvojitého bílého pláště o ploše 300 000 metrů čtverečních, jenž je perforován různě deformovanými hexagony tvořícími síť.
Nové letiště nabízí tři úrovně, kde jedno je určeno pro přílety, druhé pro odlety a třetí jako veřejné prostranství se službami, obchody a restauracemi. Z hlavního traktu vyčnívající pomyslná křídla, s rozpětím až 80 metrů, však slouží jen pro odbavování cestujících a obsluhu provozu. Návštěvníci celého letiště se mohou kochat tekutým interiérem v bílé barvě, efektním přílivem přirozeného světla a organickými stropy klenoucími se až do výšky 14 metrů. Zajímavostí jsou pro Fuksas typická velká oka na střeše fungující jako světlíky.
Čtěte další články na téma Shenzhen a Fuksas
Foto a zdroj: Studio Fuksas