10. prosince 2013 –– architektura –– Ondřej Krynek
Dubaj jako první město na Středním východě vyhrálo soutěž o pořádání prestižní světové výstavy Expo 2020. Speciálně pro tuto příležitost zbuduje unikátní výstavní areál, který navrhla dvojice studií HOK a Populous jako futuristický a inovativní. Za půl roku trvání výstavy se očekává 25 milionů návštěvníků.
Spojené Arabské emiráty mohou jásat, neboť Dubaj v pořádání světové výstavy Expo 2020 předběhla například Turecko, kde výstavní areál ve městě İzmir navrhla světoznámá Zaha Hadid. Tématem výstavy bude Spojování myšlenek a vytváření budoucnosti, čímž se inspirovala i významná architektonická studia HOK a Populous, která na 438 hektarů velkém pozemku nedaleko letiště navrhla efektní výstaviště a nejen to.
Srdcem výstaviště jsou samozřejmě výstavní pavilony, které jsou jako na tradičních trzích propojeny do řad ubíhajících do jednoho bodu a tudíž tvořící pomyslnou hvězdu, listy či květinu. Díky silnému slunci budou promenády okolo pavilonu chráněny bílými membránami, které budou večer osvětlené. V samotném středu pak bude velké náměstí. V okolí pavilonů má vyrůst několik desítek budov nabízejících doplňkové služby a ubytování.
Celé výstaviště má být maximálně ekologické. Využívána bude síla slunečního záření k přeměně na elektrickou energii, promyšlený má být i systém odpadních vod stejně jako dopravy z centra města a nedalekého letiště. K výstavbě mají být do jisté míry použity i opětovně použitelné materiály. Po skončení výstavy Expo 2020 totiž má být areál upraven na výstaviště se třemi velkými pavilony, národní muzeum a nabízet bude i bydlení.