23. dubna 2014 –– architektura –– Pavel Cahlík
Na svahu vrchoviny Khopoli, v indickém státě Maharashtra, vytvořilo studio SPASM Design Architects objekt, který by se dal popsat jako “tekutý kámen”. Symbióza těchto dvou zdánlivě neslučitelných prvků je pro vyznavače minimalistické architektury dech beroucí. Ostatní jistě ocení minimálně neopakovatelné výhledy do okolní krajiny.
Dům má rozlohu 638 metrů čtverečních a každý z nich je originál. Do betonové konstrukce byl přimíchán místní čedič. Celý objekt tak opticky splývá s okolím a daleko snáze do něj zapadá. Navíc tmavě šedá barva uklidňuje a vyvolává i “chladivý” efekt v letních měsících. Čedič byl použit i v exteriéru – a to buď v opracované nebo surové formě. Kombinace hladkého a drsného povrchu jen usnadní přechod z džungle do strohého a přísného domu.
Nikterak neupravené betonové zdi s černým nádechem poté tvoří kontrast k dřevěnému vybavení interiéru, které je povětšinou vyrobeno z místního dřeva, které má příjemnou načervenalou barvu. Samozřejmě se najde prostor pro již “klasické” křeslo od manželů Eamsových, které vyrábí Vitra. Velké prosklené plochy obyvatele domu nechají splynout s okolní džunglí, která hlavně po období monzunů prodělává doslova růstový boom.
Hlavní obytný prostor v prvním podlaží plynule přechází do velkorysé terasy, která končí nekonečným bazénem s luxusním výhledem do okolní krajiny. Toto stále oblíbenější řešení vodních ploch se stává jakýmsi standardem pro moderně pojaté venkovní prostory.
Celý dům obklopují ještě další menší terasy a vodní prvky. Zbytková voda na těchto povětšinou kamenných plochách vytvoří efekt “tekutého kamene”, podle kterého dům dostal své jméno. Je to jako by kámen ztratil svou pevnost a přeměnil se na něco jiného.
Čtěte další články na téma bydlení a Indie
Foto a zdroj: SPASM Design Architects