23. května 2014 –– architektura –– Ondřej Krynek
V rakouské vesničce Krumbach, ležící asi 50 kilometrů jižně od Vídně, byl realizován netradiční projekt s názvem Bus:Stop. Sedm mezinárodně uznávaných architektů tu postavilo podle vlastního návrhu velmi netradiční autobusové zastávky. Mezi architekty jsou například Sou Fujimoto, Ensamble Studio, Rintala Eggertsson či Alexander Brodsky.
Pod vedením rakouského Vorarlberger Architektur Institut bylo osloveno sedm mezinárodních architektů a studií, aby ve vesničce Krumbach vstoupili do dialogu s místními lidmi, krajinou a tradicí. Ve spolupráci s místními architekty a řemeslníky měli vytvořit malé budovy sloužící jako autobusové zastávky, které by však více by umělecké plastiky.
Autobusové zastávky v Krumbachu jsou součástí každodenního života, ale nejen zde jsou často v nedbalém stavu. Zdánlivě jednoduchý úkol, tedy navrhnout design stavby, která by byla nejen funkční dopravní stavbou, ale i místem nabízejícím celoročně úkryt před počasím a být i dobrým prostorem i zajímavým vizuálním objektem, je ve skutečnosti mnohem složitější.
Asi nejpůsobivější zastávku z bílých tyčí s vyhlídkou navrhl japonský architekt Sou Fujimoto, chilský architekt Smiljan Radic navrhl skleněnou kostku s židlemi, ruský architekt Alexander Brodsky čtverhrannou budku s nedobytným prvním patrem, norští Rintala Eggertsson dvojici prolínajících se dřevěných objektů, čínské studio Amateur Architecture Studio zvláštní přístřešek s obnaženou dřevěnou konstrukcí, španělští Ensamble Studio přístřešek z prken poskládaných na sebe a belgičtí Architecten de Vylder Vinck Tailleu geometrický špičatý objekt.
Čtěte další články na téma architektura
Foto a zdroj: Vorarlberger Architektur Institut