5. června 2014 –– architektura –– Lída Fikarova
Megalomanský návrh kulturního centra Harbin Cultural Center v Číně od architektonické kanceláře MAD byl v roce 2010 vyhlášen za nejvíce odpovídající projekt místu, které je takovou čínskou Mekkou v kulturní sféře propojující ruské a čínské vlivy. Harbin vzniká na malém ostrově stejného jména, obtékajícím řekou Songhua. Již letos v červenci se zde uskuteční první koncert.
Projekt se rozkládá na ploše o rozloze 1,82 kilometrů čtverečních, z toho areál pro stavební konstrukci zaujímá plochu 79 000 metrů čtverečních. Podle architektů má budova znázornit přirozené prostředí. Je navržena jako „v přirozeném rytmu vlnící se sněhem pokryté hory“. Hora je vyjádřena stavebními materiály – bílým kamenem, betonem a hliníkem. Součástí Harbin Cultural Center bude park, malé náměstí či budova, ve které budou k dispozici dvě divadla – větší s kapacitou 1 600 sedadel. Světlo nad hledištěm využívá přirozené denní světlo. Během dne je potřebou k osvětlení interiéru, čímž je velmi šetrný pro další provoz.
Konstrukce zákulisí za závěsy umožňuje rozšíření na širokoúhlou obrazovku s přírodní krajinou v pozadí. Tento důmyslný design vytváří velký prostor a delikátní dramatický efekt pro divadelní umění. Vnitřní prostor je vyplněn množstvím dřevěných konstrukcí pro vyjádření co nejlepších akustických efektů. Tato směs dřeva s bílými zdi tvoří vyvážený kontrast mezi teplými a studenými barvami, připomínající jedinečnou příjemnou atmosféru horských chat.
MAD je obrazem rozvojové futuristické architektury založené na současné interpretaci východního ducha přírody. Společnost byla založena v roce 2004. Kancelář získala celosvětovou pozornost v roce 2006, kdy vyhrála mezinárodní soutěž za návrh mrakodrapů poblíž Toronta dokončené na konci roku 2012. MAD je vedená Ma Yansongem, Dang Qunem a Yosuke Hayano. Je dynamickou mezinárodní společností, jejíž součástí je více než 60 architektů z celého světa.
Současný trh nenechává nic náhodě a pokouší se přinutit kulturní stavby k co největšímu využití. Harbin Cultural Center podléhá nejen čínské kultuře, ale snaží se design vypracovat do modernosti, která bude vyhovovat i mezinárodním tanečním, operním či činoherním souborům.
Čtěte další články na téma MAD a Čína
Foto a zdroj: MAD