5. prosince 2008 –– architektura –– Ondřej Krynek
V rakouském městě Neuhaus, jen pár kilometrů od slovinských hranic, bylo otevřeno nové Museum Liaunig od studia Querkraft Architects, které vyčnívá svým ladným minimalistickým přístupem k architektuře a následným zasazením do téměř nedotčené krajiny.
Museum Liaunig bylo pojmenováno podle průmyslníka a sběratele umění Herberta W. Launiga, který v roce 2007 zadal vídeňskému architektonickému studiu Querkraft Architects zakázku na nové muzeum představující nejen jeho sbírky současného umění, ale i sbírku zlatého umění Akan ze západních břehů Afriky.
Koncem roku 2007 se začalo na zelené louce u malého městečka Neuhaus, ležícího na jihu Rakouska asi 15 kilometrů od hranic se Slovinskem, stavět museum ve tvaru, které ve střední Evropě nemá příliš obdoby. Architekti jej pojali velmi minimalisticky ba až přímo umělecky. S tvarem si hlavu příliš nelámali a kopec protnuli 160 metrů dlouhým betonovým kvádrem, který na jednu stranu míří nad silnici a na druhou stranu do lesa.
Do musea se vchází širokým proskleným vchodem v kopci, který pod zemí míří do tubusu muzea. To má z velké části otevřené výstavní prostory ze sten z čistého pohledového betonu. Stopy jsou odkryté a jen zasklené čirým sklem, aby dovnitř dopadalo co nejvíce denního světla a zbytečné ornamenty návštěvníky nijak nerušily stíny a podobně.
Velkým kladem jsou terasy na obou koncích kvádru potaženým jakoby srolovaným plechem. Ty poskytují výhled do okolní krajiny a umožňují tak návštěvníkům osvěžit svou mysl krátkým odklonem od umění. Museum v noci díky velkému prosklení září a tak není divu, že by si ho kde kdo mohl splést s mimozemským objektem, jež přistál v poli nedaleko civilizace.
„Muzeum představuje naplnění dlouhodobého přání naší rodiny, vytvořit adekvátní domov pro naše sbírky. Ve této době, jako jediný nabízíme přehled rakouského poválečného umění ve stálé expozici,“ prozradil k projektu musea sám Herbert W. Liaunig.
Foto a zdroj: Museum Liaunig