29. července 2014 –– architektura –– Matěj Beránek
Obytný komplex Marina Residence v africkém státě Benin platí za skvělý výsledek toho, když je architektura promýšlena a zároveň bere citlivě v potaz okolní podmínky i kulturní tradice. Vystavěn byl už v roce 2008 kooperací dvou italských architektonických ateliérů, stojí však za to se k němu vrátit.
Pokud si vzpomeneme na slova Pavla Janáka o tom, že architektura je až dílo architekta, který „buduje pro daný účel a cítí současně i veřejný prostor, vnímání všech kolemjdoucích, svět, v němž architektura bude stát“, uznáme zřejmě, že by projekt Marina Residence kritériím citovaného architekta vyhověl.
Velké internacionální styly v architektuře se Africe celkově spíše vyhýbaly, respektive se v nich neujaly, zato ale tento kontinent disponuje velkým množstvím regionálního dědictví, přírodního i kulturního, ke kterému může odkazovat.
Rezidenční komplex za 750 milionů korun od architektonických ateliérů 5+1AA a Peia Associati z Itálie se rozkládá v největším městě Cotonou západoafrického státu Benin na celkové ploše 84 000 metrů čtverečních. Bezpečnostní podmínky této země nutí k dostatečné ochraně soukromého majetku, což architekty dovedlo k návrhu vysoké červené zdi inspirované africkými pouštními městy.
Tato zeď se ve finále stala nejen nejvýraznějším estetickým, ale i urbanistickým prvkem – modeluje ulice komplexu a slouží jako jednotící prvek. Červeň zdi kontrastuje s bílou vnitřní zástavbou. Ta sestává ze dvou veřejných budov organických tvarů uprostřed komplexu a okolních vilových bloků, jejichž střed je vždy ponechán prázdný za účelem vytvoření uzavřeného a zastíněného dvorku citujícího tradici severoafrických domů. Jednotlivé vily jsou zařízené v luxusnějším stylu tak, aby se svou velikostí od 350 do 600 čtverečních metrů vyhovovaly uživatelům, které představují především rodiny a diplomaté.
Čtěte další články na téma Afrika a bydlení
Foto a zdroj: Peia Associati