28. září 2014 –– architektura –– Jiří Hřebejk
Středověký ostrov Mont Saint-Michel je zvláštní místo, vypadá totiž, jako by se k nám vrátilo v čase. Zvláštnost tohoto města, ležícího na výběžku do moře v Normandii, způsobilo samo moře, kdy při přílivu zatopí zátoku a z poloostrova se stane ostrov. Malé křivolaké uličky, majestátní klášter a izolace od světa působí až tajemným dojmem.
Jenže, před dvanácti lety bylo rozhodnuto, že Mont-Saint-Michel se musí spojit s pevninou mostem. Dnešní člověk (turista) se potřebuje dostat do města hned, a nečekat na odliv. Místní musí zásobovat své domovy, restaurace a krámky. Nemůžou čekat až si příroda usmyslí. Docela hrůzná myšlenka, spojit toto romanticky tajemné místo moderním mostem. Tento projet budil kontroverze daleko za hranicemi Francie, kde se vedly vášnivé diskuse na toto téma. A to, že do města vede přímá linka hráze tomu moc nepomáhalo. Každý si představoval monumentální most.
Projekt dostal na starost rakouský architekt Dietmar Feichtinger a jeho tým. A že to byla volba šťastná, ukázal přístup tohoto týmu k samotnému projektu a k prostředí, do kterého měl zasáhnout. Musí se udělat most, musí být moderní, architektonicky hodnotný a funkční. Téměř devět let si s touto myšlenkou tým pohrával. To je v dnešní době velmi dlouhý čas. Devět let přípravy a tři roky stavby. Nakonec se ale vyplatilo si na most počkat.
Samotná mostovka se táhne v rozvlněné křivce téměř 800 metrů. Je podepíraná 134 piloty. A jen těsně je nad hladinou moře. Působí, jako proud řeky. Jako živý předmět. Člověk, jako by chodil po vodě. Ale není to myšleno jako nadřazenost, nýbrž jako sounáležitost s místem. Most vytváří svoji vlastní linku v přírodě. Při pohledu na něj nemáme pocit násilného uzmutí krajiny. Ale jako spolupráci s krajinou. Lépe řečeno devítiletou spolupráci.
Jestli je toto řešení šťastné nám ukáže až čas. Veřejnost si na něj musí nejdřív zvyknout. Ale díky jeho architektonickým kvalitám tato doba může být velice krátká. Jestli za pár let člověk most do Mont Saint-Michel přejde, aniž by si výrazně uvědomil že kráčí po něčem novém, po něčem, co ho ihned na sebe neupozorní, bude vyhráno a architekt Feichtinger si bude moc odškrtnout další povedený projekt.
Čtěte další články na téma Francie a most
Foto a zdroj: Dietmar Feichtinger Architects a Projet Mont Saint-Michel