27. prosince 2008 –– architektura –– Kamil Valášek
V New Yorku, na rohu 56 Leonard Street a Church Street, vyroste v roce 2010 ze skleněných kostek nepravidelně uspořádaný mrakodrap od studia Herzog & de Meuron. V těchto dnech k již stavící se budově přibyla zdařilá vizualizace, která je pomyslnou tečkou za tímto svérázným projektem.
Basilejské studio Herzog & de Meuron, dvou architektů Jacqua Herzoga a Pierra de Meurona, není v architektuře neznámým jménem. V létě tohoto roku dali světu pomyslnou ikonu LOH v Pekingu svojí inspirativní koncepcí stadionu, se kterou se sžilo označení Ptačí hnízdo, které si vybaví v mysli každý z nás, který, byť jen okem, pokukoval po olympiádě. Ze stejné dílny vzešla také rekonstrukce elektrárny, ve kterém našla domov jedna z nejlepších sbírek současného umění, Tate Modern. Světově respektované studio na podzim představilo svůj první návrh mrakodrapu pro newyorský veřejný prostor, který vyroste ve čtvrti Tribeca.
Švýcarské studio představilo poněkud netradiční podobu výškové budovy. Mrakodrap vypadá jako vysoká, nedokončená skládanka nepravidelných skleněno-betonových bloků. Roztříštěná jednolitost není nahodilým výsledkem snahy o neobyčejný zjev, ale promyšlenou koncepcí. Budova bude mít 57 pater, v nichž především nabídne 145 unikátních residencí. Každé jednotlivé patro je unikátem a jeho rozvržení se neopakuje v žádném jiném podlaží.
Mrakodrap se rovněž bude moci pyšnit ocelovou instalací od londýnského Anishe Kapoora, která vychází se stejného konceptu prozkoumávání psychického a psychologického vnímání prostoru jako jeho instalace Cloud Gate v Chicagu, nebo Sky Mirror na Manhattanu.
To, čeho chtěli Herzog & de Meuron dosáhnout, nebylo předvedení dovednosti, ale snaha o inovaci inspirovaná kulturou a uměním. „Použili jsme běžné populární obrázky k tomu, abychom řekli něco nového. To je přesně to, o co my usilujeme, použít dobře známé formy a materiály novým způsobem, tak aby opět ožily,“ vysvětluje sám Jacques Herzog a odkazuje tak na Andyho Warhola.
Mrakodrap nabídne velmi kvalitní živobytí, na které se architekti zaměřili především. Každý jednotlivý byt na každém patře je vytvořen individuálně. Rozvržení místností vznikalo s ohledem na orientaci každého bytu tak, aby venkovními, skleněnými zdmi procházelo co nejvíce slunečního záření a spolu s kaskádovitostí jednotlivých pater vytvářelo zajímavou hru světla a stínu. Se stoupající výškou neroste jen členitost exteriéru, ale i velkorysost apartmánů a jejich balkónů – nemalých venkovních prostorů, které, obzvláště v posledních 9 patrech, kromě prosvětlených interiérů, nabídnou i velkorysé dvorky ve výšce několika seti metrů.
Samotný interiér působí svojí uceleností, kompaktností a minimalismem jako úplný opak k rozháranému a trčícímu exteriéru do mnoha směrů. Součástí budovy bude bazén, který bude jedním z největších na Manhattanu, dále pak posilovny, jóga centrum, knihovna a lázně. Veškerá práce, která se týkala projektu, návrhu a vizuální podoby mrakodrapu, završuje v těchto dnech zveřejněná vizualizace, která je milým koncem za konceptem této budovy.
Hodnocení budovy je však velmi rozporuplné. To, že se budova vizuálně někomu nelíbí, na tom by nebylo nic neobvyklého, ale návrh mrakodrapu se potýká s daleko závažnějšími výtkami. Tou nejhlasitější, po přemrštěných cenách bytů, je samotný zjev budovy. Nemalá podobnost v tvarosloví mrakodrapu, zvláště pak jeho nejvyšší patra nemálo připomínají mrakodrap od OMA, který také vyroste v New York City, ale která se představila světu jako první. Nemalá podobnost by se našla i s konceptem Jenga building.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j4x03gU3aVQ[/youtube]
Video: Vizualizace architektury a pohled do interiéru mrakodrapu 56 Leonard Street
Je mrzuté, že tolik sympatický koncept a zpracování budovy možná vychází z jiných hlav. Snaha vytvořit umění tvůrčí sterilitou opravdu nejde, i když přizvete někoho jako je Anish Kapoor. V porovnání s OMA se valná většina pozitiv spjatých s budovou od Herzog & de Meuron vytrácí, zanechávajíce za sebou trpkou pachuť. S ohledem na tyto skutečnosti není divu, že někteří lidé tento mrakodrap hodnotí jako druhé zklamání Herzog & de Meuron v New Yorku.
Názorů na tuto budovu je opravdu mnoho, záleží jen na vás, na kterou stanu se postavíte.
Foto a zdroj: 56 Leonard Street