22. října 2014 –– architektura –– Nikola Navrátilová
Biomuzeum v Panamě se konečně dočkalo otevření. Vybudovat unikátní galerijní kompozici trvalo přes deset let a za celým projektem nestojí nikdo jiný než renomovaný americký architekt Frank Gehry. Biomuzeum najdeme v Tichém oceánu a tvoří jakousi pestrobarevnou bránu do Panamského průplavu. Zajímavé je i svými expozicemi.
Výstavba nesla značné komplikace, které z finančních důvodu vyvrcholily v roce 2005-2007, kdy byla stavba kompletně pozastavená. Muzeum s užitnou plochou 4000 metrů čtverečních oslavuje nejvíce různorodý ekosystém s ptáky, savci a plazy, než je ve Spojených státech a Kanadě dohromady. V osmi galeriích je možné sledovat přírodní historii sahající do své geologické formace před třemi miliony let. Dvě velká akvária poukazují na rozdíly mezi druhy žijící v Tichém oceánu a těch, kteří žijí své osudy v Karibiku.
Jednotlivé pavilony jsou asymetrické, odvážné kousky střechy vyvolávají spontánnost samotných sil přírody. Gehry se zde odchýlil od svých obvyklých struktur kovových tónů a volí jasnější barvy: červenou, oranžovou, žlutou a kobalt jako odraz v tropickém prostředí, které jsou odrazem národní identity.
Pro Franka Gehryho je to jeho jediná práce v Latinské Americe a vůbec první v tropech. Budovu navrhl tak, aby sama vyprávěla příběh o tom, jak Panamská šíje ,,vstala“ z moře, spojila dva kontinenty, oddělila obrovský oceán na dvě části a změnila tak biologickou rozmanitost planety navždy. Stavba je natolik atypická na místě kde stojí, že v budoucnu dobře poslouží jako barevný maják pro návštěvníky a hlavně pro obyvatele.
Kromě hlavních prostorů, muzeum zahrnuje veřejné atrium, prostor pro probíhající výstavy, obchod, samoobslužné restaurace, kavárnu a několik venkovních exponátů vystavených v botanických zahradách, které navrhl Edwin von Gal. Z Biomuzea lze krásně pozorovat panorama moderního města, historickou čtvrt Ancon Hill a most v Americe.
Lidé si zde budou moci povšimnout vliv lidstva na panamský ekosystém prostřednictvím třípodlažního prostoru, který bude pokrytý 14 obrazovkami. Obrazovky vytvoří přímo skvělý audiovizuální zážitek pro návštěvníky. Gehry tvrdí, že lidé jsou nedílnou součástí přírody. Proto v částečně venkovním prostředí, umístili šestnáct sloupců, na kterých jsou vyobrazený příběhy o lidech, kteří žijí na šíji a jejich přirozenou interakci s Panamou v průběhu času.
Čtěte další články na téma Frank Gehry
Foto a zdroj: Biomuseo Panama