11. února 2008 –– architektura –– Ondřej Krynek
Čínský Peking uvedl do provozu nový národní plavecký stadion zvaný Vodní kostka určený až pro 11 tisíc lidí. Ten byl postaven podle návrhu australského architektonického studia PTW. Stadion z bublin se stane další architektonickou ikonou v rámci blížících se letních olympijských her.
Objekt se nachází na západní straně olympijské zóny hned vedle hlavního olympijského stadionu zvaného Ptačí hnízdo od světoznámých architektů Herzog & de Meuron. Bublinatou vodní kostku postavili a doprojektovali Číňané podle návrhů architektonického studia PTW, které má na svém kontě tak renomované stavby jako přestavbu stadionu Khalifa, návrh umělých poloostrovů Palm Jebel Ali v Dubaji, návrh olympijského městečka pro Peking 2008 a desítky dalších návrhů a realizací.
Zastavěná plocha vodního stadionu čítá téměř 80 tisíc metrů čtverečních. Vnitřní bazén je navržený na závody v plavání, skoky do vody, vodní polo a synchronizované plavání. Pro olympijské hry se počítá až s 11 tisící sedadly jinak bude jejich počet přibližně 6 tisíc.
Pláš budovy připomínající vodní bublinky byl vytvořený ze speciální průsvitné fólie, kterou je možné ve večerních hodinách podsvítit jednotnou barvou nebo odlišně podle bublinových segmentů. Navíc solární panely umístěné ve stropě nad bazénem využívají speciální technologie, která upravuje a udržuje teplotu uvnitř budovy.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k5AT0tNRD3w[/youtube]
Video: Národní plavecký stadion Vodní kostka na animaci od PTW
Budova byla postavena za vcelku rekordních pět let a už toto léto, kdy se konají v celém Pekingu olympijské hry, má být v tomto bazénu uděleno 42 zlatých medailí. Po skončení olympijských her má být celý stadion přebudován na multifunkční rekreační centrum k volnému využití občanů.
Foto a zdroj: PTW a Beijing 2008