27. června 2015 –– architektura –– Jakub Sochor
Ateliér Chybik + Kristof Associated Architects, jenž sídlí v Brně, je autorem českého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2015, která je letos pořádána na téma Potraviny pro planetu, energie pro život. Pavilon o celkové hmotnosti 420 tun je součástí pozemku o ploše 1 360 metrů čtverečních a sestává z modulární konstrukce.
Na pavilonu pracovali Ondřej Chybík, Michal Krištof, Kryštof Foltýn, Pavel Hrůza, Martin Kos, Vojtěch Kouřil, Veronika Mikulková a Radim Musil. Klíčovým prvkem, na němž je celkové řešení pavilonu založeno, je voda, což je patrné hned z několika aspektů. Především jde o prezentování nejnovějších možností nanotechnologického čištění vody, čemuž sekunduje užití bazénu o objemu 37 metrů krychlových ve veřejném prostoru pavilonu.
Bazén, který bývá označován jako urbánní bazén či Czech Re:Public Pool, dává najevo tradiční vztah České republiky k vodě, zejména v podobě proslulého tuzemského lázeňství. Nadto připomíná nemalé množství kvalitně navržených plováren a koupališť, jež byly od počátku minulého století v Česku zbudovány. Spodní část pavilonu spoluutváří kromě bazénu malý amfiteátr a restaurace. V patře se nacházejí výstavní prostory, které jsou umístěny okolo centrálního atria. Doplňuje je další restaurace, po níž následuje přístupná zelená střecha, jež poskytuje návštěvníkům výhled na celý areál světové výstavy.
Interiér pavilonu vznikl ve spolupráci s českými umělci, ze které vzešly reliéfy od Federica Díaze, kinetická svítící plastika v centrálním prostoru schodiště od Maxima Velčovského, skulptura v bazénu od Lukáše Rittsteina a exponát Zoo Praha na střeše, navržený Jakubem Neprašem a Blankou Neprašovou.
Při navrhování pavilonu byly zohledněny klimatické podmínky letního Milána. Návštěvník může pro svůj odpočinek a osvěžení volit mezi třemi restauracemi v pavilonu a relaxací ve výše uvedeném bazénu. Pozoruhodnou formou propagačního materiálu (zhotovenou z inteligentních materiálů s využitím nanotechnologií) je výbava potřebná pro koupel, jež zahrnuje žabky, plavky a ručník, to vše s potiskem obsahujícím informace o expozici a Česku.
Jak již bylo řečeno úvodem, pavilon spočívá v modulární konstrukci, díky níž jej lze demontovat na dílčí moduly a převést zpět do Česka. Dle autorů může spodní část nadále sloužit jako restaurace s bazénem například na pražské náplavce, zatímco horní dvě patra lze jednoduchou úpravou proměnit v mateřskou školku, výstavní galerii či studentské bydlení.
Pavilon, jejž tvoří jednoduché objemy založené na ocelové konstrukci o hmotnosti 60 tun, je moderní nejen z hlediska systému zhotovení, ale také po stránce estetiky. Svým celkovým pojetím a také prvenstvím v mezinárodní veřejné soutěži potvrzuje vysokou úroveň brněnské architektury, která má v realizování progresivních návrhů bohatou tradici.
Čtěte další články na téma Expo a pavilon
Foto a zdroj: Český pavilon Expo a Koma