14. února 2016 –– architektura –– Nora Behová
V japonském městě Nishinomiya, které se nachází v prefektuře Hyogo, postavilo studio Kubota Architect Atelier dům ve svahu. Betonové jádro čtyřpatrové stavby, tvořené šesti velkými deskami, je elegantně zasazeno do svažujícího se terénu, zatímco vysunuté skleněné fasády jednotlivých pater poskytují unikátní výhled do údolí.
Při tvoření návrhu domu Ya-House se muselo japonské studio Kubota Architect Atelier vypořádat s nevšední parcelou, umístěnou v kopci, s převýšením třinácti metrů. Řešením byl návrh čtyřpatrové budovy, jejíž kostru tvoří šest betonových desek. Dvě vertikální jsou zasazeny do svahu a rozděleny dvěma horizontálními, vznikají tak prostory suterénu, přízemí a prvního patra, jež jsou kvůli svažujícímu se terénu částečně pod zemí. Na nich trůní druhé patro, posazené napříč a tvořené zbývajícími dvěma deskami.
K suterénu vede příjezdová cesta a je tam garáž, odkud stoupají schody do přízemí k dětskému pokoji a ložnici, mezi nimiž leží bazén, přímo pod střešním otvorem. To je umožněno odsazením přední zdi prvního patra, kde se nachází koupelna a relaxační zóna. V patře nejvyšším najdeme hlavní prostory obývací, jídelní a kuchyňské. Díky své poloze a skleněným stěnám nabízí tento prostor úchvatné výhledy do okolí a na moře.
Co se týče interiéru, dům je velice minimalistický a moderní. Již samotné postavení hlavních zdí je nepravidelné, mezi všemi horizontálními částmi tak vzniká otevřený a vzdušný prostor, jehož vnitřní dispozice jsou řešeny tak, aby nebyla narušena jeho kontinuita a nevznikl pocit uzavřenosti. Tomuto účelu napomáhají také mnohé střešní otvory, rafinovaně umístěné převážně v těch částech stavby, které jsou pod zemí. Betonový povrch byl zvenčí ponechán ve své přirozené podobě, uvnitř nabarven na bílo a doplněn hladkými, světlými podlahami.
Dojem splynutí domu s kopcem je umocněn travnatou plochou, která se plynule line a stoupá podél obou hlavních zdí, pří čemž u jedné z nich jsou v pravidelném rozmístění vysazené stromky, zponad kterých vykukuje nejvyšší patro domu. Dle slov samotných tvůrců, které vede architekt Katsufumi Kubota, bylo snahou navrhnout dům, v němž má každé místo svůj unikátní vztah s okolní krajinou a kde se povede odstranit hranici mezi architekturou a přírodou.
Čtěte další články na téma Japonsko a bydlení
Foto a zdroj: Kubota Architect Atelier