19. března 2009 –– architektura –– Ondřej Krynek
Viktor Ramos z americké Rice School of Architecture v Houstonu navrhl unikátní řešení dlouholetého konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Jeho megalomanský projekt spočívá v urbanisticko-architektonickém řešení obřími speciálními multifunkčními mosty a podzemními drahami napříč sporným územím.
Dlouholetý konflikt mezi státem Izrael a Palestinci ve zkratce spočívá osídlování a zabírání palestinského území Izraelci především na území Západního břehu Jordánu. Tento spor o území a případnou samostatnost palestinského státu, který již vyvrcholil v několik válek prozatím nemá řešení a spory vyvolávané z obou stran neustále opakují.
Viktor Ramos z Rice School of Architecture navrhl megalomanské řešení celého sporu. Jeho návrh spočívá v uzavření menších i rozsáhlých enkláv s Palestinci za vysoké zdi a tyto pak přemostit obrovskými multifunkčními mosty s moderním kovovým pláštěm. Tyto mosty jsou komplexním plnohodnotným řešením, které nabízí parky, pastviny, dopravní tepny, energetické zásobovaná, komerční i nekomerční prostory určené třeba i k bydlení.
Architekt řešil hlavně oblast Západního břehu Jordánu, kde vytvořil síť mezi ohraničenými územími, nad kterými vystavěl mohutné mosty. Ty doplnil podzemní dráhou, která náleží naopak palestinským obyvatelům. Tím vzniká téměř neomezená možnost propojení ohraničených území a dává prostor pro pohyb obou skupinám. Jedna se pohybuje přemostěním, druhá pod zemí a to až do pásma Gazy.
Celé řešení roztroušených obou skupin obyvatel skrze území či samostatné osady je už od pohledu velmi nákladným řešením. Na druhou stranu peníze, které šly do válečných konfliktů by již dávno zaplatily alespoň částečnou realizaci kontroverzního projektu.
Foto a zdroj: Rice School of Architecture