11. července 2016 –– architektura –– Nora Behová
Tomaso Boano a Jonas Prišmontas představili na londýnském Festivalu architektury svůj návrh cenově dostupného pop-up ateliéru, který má poukázat na problém rostoucí nedostupnosti Londýna pro mladé kreativce i vyzdvihnout potenciál mnohých zanedbaných koutů města pro místní uměleckou komunitu.
Londýn byl vždy centrem lidí s kreativním myšlením, avšak tento trend se může jednoho dne stát minulostí. Život ve městě je čím dál víc finančně náročný a obzvláště ceny pronájmů, ať už bydlení či pracovních prostorů pro kreativní průmysl, se řítí astronomicky vzhůru. Společně s výškou školného na univerzitách to vede k situaci, že možnost umělecky působit v britském hlavním městě začíná být omezená pro lidi s dobrým zázemím, díky kterému si to mohou dovolit, aniž by byli závislí na stabilním příjmu. Přibližně v takovém duchu se nese prohlášení architektů Tomasa Boana a Jonase Prišmontase, kterým představují svůj projekt Minima Moralia na letošním ročníku London Festival of Architecture.
S vírou že „kreativita by neměla být vázaná na sociální statut“ chtěli poukázat na riziko toho, že Londýn v průběhu následujících deseti let ztratí své postavení v čele tvůrčích profesí. Základ jejich pop-up ateliéru tvoří modulární ocelová kostra a průsvitný obal. Vertikální okno na jedné vytváří přímý kontakt s vnějškem umožňující kolemjdoucím zvědavě nakouknout dovnitř, zatímco stěna, jež se dá celá vytáhnout nahoru, na druhé straně zcela odhaluje vnitřní útroby a dění okolnímu světu. Střešní otvor má zase podpořit pocit propojení s oblohou. Struktura umožňuje flexibilní uspořádání interiéru, police, pracovní desky, osvětlení a závěsy mohou být dodány a je již na konkrétním umělci, aby si studio zařídil dle vlastní potřeby.
Omezená velikost prostoru nutí uživatele k použití jen toho, co je nezbytně nutné pro jejich tvorbu, propojení interiéru a exteriéru má zase posílit inspiraci světem kolem nás. Svým konceptem Minima Moralia taktéž reflektuje zadní dvorky, zahrádky či slepá zákoutí, jež se v Londýně nachází v hojném počtu a jsou většinou přehlížené a zanedbané. Architekti právě v tom vidí skvělý potenciál pro vytvoření nové typologie kreativních míst, které nejen přinesou život do mnohých nevyužitých koutů, ale také podnítí interakci mezi soukromým prostorem a veřejným užitím. V rámci představení tohoto sociálního experimentu byl ateliér během festivalu nejen otevřen veřejnosti, ale hostil mnohé události a aktivity podporující místní umělce.
Čtěte další články na téma architektura a Londýn
Foto a zdroj: Minima Moralia