28. července 2016 –– architektura –– Ondřej Krynek
S cílem rozvíjet udržitelné technologie v české architektuře vznikl nadějný projekt Český ostrovní dům. Formou architektonické soutěže autoři projektu oslovili odborníky a studenty architektury, kteří měli navrhnout dům odtržený od všech inženýrských sítí. Ze soutěže vzešlo pět projektů. První dva mají začít vyrůstat od jara 2018.
„Budova, která je kompletně odpojena od inženýrských sítí, je ve své podstatě technologickým a estetickým oříškem, jednoduše je to obrovská výzva. Proto bylo nutností, aby na něm pracoval tým těch nejlepších odborníků a my měli velké štěstí, že je náš projekt skutečně přitáhl. Je to velmi náročné a fascinující téma zároveň,“ říká autor projektu Pavel Podruh a chvílí tak záštitu fakulty stavební ČVUT v Praze a VŠTE v Českých Budějovicích.
„Projekt vnímám jako cestu, jak popularizovat udržitelnost a přiblížit jí blíže veřejnému zájmu. Úroveň lidského poznání je již tak daleko, že není důvod dále poškozovat prostředí, ve kterém žijeme. Nejde o ekologii, ale spíše o selský rozum a uvažování o budoucnosti. Věřím, že bychom mohli zasít semínko zájmu. Obě prototypní stavby budou otevřené veřejnosti a každý bude mít možnost si je na vlastní kůži vyzkoušet. Pro odbornou veřejnost – architekty, projektanty, výzkumné pracovníky – přinese zase zkušenosti z provozu důležité pro další rozvoj v této oblasti,“ dodává architektka a vedoucí projektu Jana Hořická.
Čtěte další články na téma bydlení a architektura
Foto a zdroj: Český ostrovní dům