4. srpna 2016 –– architektura –– Jiří Jaroš
Původní sestava pěti venkovských objektů v Deuthlandsbergu strávila na rýsovacím prkně celé čtyři roky. Studio Gangoly & Kristiner Architekten ukazuje, jak lze i s moderními nároky na obytný prostor uspět v původní venkovské usedlosti. Decentní pojetí exteriéru a zahrady kontrastuje s umělecky laděným interiérem.
Jihozápadně od rakouského města Graz leží jeho menší soused Deutschlandsberg. Tamních 8 000 obyvatel obývá malebně zvlněnou krajinu plnou vysokých zelených pahorků a strání. Na jedné z nich proběhla realizace projektu, který strávil na kreslícím prkně úctyhodné čtyři roky. Tento rozvážný a důkladný přístup studia Gangoly & Kristiner přinesl kvalitně a komplexně pojatou stavbu.
House P, nazvaný dle zvyklostí studia po příjmení majitelů, je revitalizací hospodářské usedlosti zahrnující pět objektů o celkové zastavěné ploše 330 metrů čtverečních. Z nich má každý svůj účel, rozdílnou orientaci a velikost. Nachází se na překrásném výsluní, kterých oblast rakouského Štýrska nabízí nespočet. Hlavní kouzlo stavby tkví v tom, že i přes evidentně moderní moderního pojetí, trámoví roubenky nahradilo sklo, zachovává genia loci.
Zmiňované čtyři roky projektování se odráží na precizním skloubení materiálů. Jejich vazby působí na pohled velmi přirozeně. Je třeba podotknout, že House P se interiérem přizpůsobuje lásce k umění, která je vlastní jeho majitelům. Exteriér je však velmi čistý. To oceníte při druhém či třetím pohledu, kdy si určitě povšimnete, že je to dosaženo zatravněním prostoru mezi objekty. Do travnatých ploch je pak zasazen i bazén, u kterého bylo betonu využito pouze k tvorbě nejnutnějších pochozích ploch.
Podobně odvážné přestavby venkovských sídel najdeme i v České republice. Napomáhají zachování rázu vesnice díky tomu, že nemění orientace a půdorysy. Tím se zachovává původní rozložení staveb v obci. Při rychlém zamyšlení pak dojdete k názoru, že i klasicky pojatá venkovská stavba se sedlovou střechou nabízí velmi bohatý prostor, který může vyhovovat i současným nárokům na bydlení.
Čtěte další články na téma bydlení a Rakousko
Foto: Paul Ott
Zdroj: Gangoly & Kristiner Architekten